Prace na cmentarzu będą polegać na wymianie 125 sztuk płyt nagrobnych żołnierzy Wojska Polskiego wraz z cokołami, które z biegiem lat uległy zniszczeniu (erozji). Odnowiony zostanie także pomnik upamiętniający oficerów z obozu Woldenberg wraz z cokołem. Przebudowana zostanie również część alejek.
Koszt inwestycji to 1 mln złotych. Zadanie finansowane jest z dotacji przekazanej przez Wojewodę Lubuskiego.
Obecnie spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie sporządza postępowanie przygotowawcze mające na celu wyłonienie Wykonawcy projektu wykonawczego.
Cmentarz ten powstał w 1952 roku pomiędzy ulicami: Walczaka, Czereśniową i 9 Maja w wyniku powołania społecznego Komitetu Miejskiego dla Ekshumacji i Uporządkowania Grobów Wojennych. Obszar nekropolii to 3,5 ha. Na teren cmentarza przeniesione zostały szczątki z likwidowanego cmentarza radzieckiego w Zielonej Górze, a także groby z okolicznych miejscowości województwa, tj. z Górzycy, Strzelec Krajeńskich, Radówka, Owczar, Pamięcina, Głogowa, Gozdnicy, Drezdenka, Kamienia Małego, Witnicy, Dąbroszyna. Nie jest to miejsce pochówku jednej narodowości i wyznania, są tu groby żołnierzy Armii Radzieckiej w liczbie 5 972, 433 żołnierzy Wojska Polskiego oraz 1160 obywateli narodowości belgijskiej, czeskiej, francuskiej, holenderskiej, jugosłowiańskiej, niemieckiej, norweskiej, radzieckiej, ukraińskiej, polskiej, słowackiej oraz obywateli z Wielkiego Księstwa Luksemburg, a także 2 z Włoch i 4 nieustalonego pochodzenia.
Napisz komentarz
Komentarze