Księżyc w pełnej okazałości możemy oglądać na nocnym niebie co 29,5 dnia. Bo tyle czasu potrzebuje Księżyc na pokonanie pełnej orbity wokół Ziemi Wtedy właśnie jego ułożenie wobec niej i Słońca jest tak dogodne, że można zobaczyć całą tarczę „naszego” satelity. Chodzi o to, że księżyc na krótko znajduje się idealnie naprzeciwko Słońca, którego promienie odbijają się od księżycowej tarczy.
🔴 Ruszył przetarg na budowę I etapu Północnej Obwodnicy Gorzowa
Zapowiada ocieplenie i nadejście wiosny
Już jutro – we wtorek 7 marca – będziemy świadkami marcowej pełni. Powie ktoś: pełnia jak pełnia. Pamiętajmy jednak, że każda jest inna. Marcowa nosi nazwę Pełni Robaczego Księżyca.
Ludzie nazwali ją tak, bo skojarzyli ze zbliżającą się wiosną. A właśnie początek marca ma być czasem, kiedy w naturze budzą się m.in. robaki, które pozostawiają swoje ślady na ziemi.
Inne nazwy, które różne kultury nadały pełni Księżyca w marcu, to Czysta Pełnia, Klonowa Pełnia, Pełnia Śmierci i Skrzypiąca Pełnia. Spotkamy się też z określeniem Pełni Wiosennej, bo zapowiada ona ocieplenie i nadejście wiosny.
Pełnia będzie także widoczna dzień później, czyli w Dniu Kobiet. To okazja, żeby zabrać „swoja panią” na romantyczny spacer w świetle Księżyca. Jeśli oczywiście pogoda na to pozwoli.
🔴 Kolejny duży sponsor dołączył do Stali Gorzów!
Pełnie księżyca
- Styczeń: Pełnia Wilczego Księżyca.
- Luty: Pełnia Śnieżnego (Głodnego) Księżyca.
- Marzec: Pełnia Robaczego Księżyca.
- Kwiecień: Pełnia Różowego Księżyca.
- Maj: Pełnia Kwiatowego Księżyca.
- Czerwiec: Pełnia Truskawkowego Księżyca.
- Lipiec: Pełnia Koźlego Księżyca.
- Sierpień: Pełnia Księżyca Jesiotrów.
- Wrzesień: Pełnia Księżyca Plonów.
- Październik: Pełnia Księżyca Myśliwych.
- Listopad: Pełnia Bobrzego Księżyca.
- Grudzień: Pełnia Zimnego Księżyca.
Dziękujemy, że jesteś z nami!
Gościem programu #autorozmowni był Sławek Kubzdyl — menadżer Wójcik Racing Team. Bohater audycji opowiedział o swojej pasji do motocykli oraz co skrywa się w podgorzowskim Wawrowie.
Napisz komentarz
Komentarze