Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:54
Reklama

GUS przedstawił dane. Ile dzieci urodziło się w 2022 roku?

GUS pokazał najnowsze dane demograficzne. Mimo programów takich jak 500 plus w Polsce na świat przychodzi coraz mniej dzieci. Dramatycznie mało.
GUS przedstawił dane. Ile dzieci urodziło się w 2022 roku?

Źródło: pixabay

500 złotych miesięcznie na każde dziecko bez limitu dochodowego w rodzinie to sztandarowy program rządu PiS. Mowa oczywiście o Rodzinie 500 plus, czym m.in. PiS zdobyło władzę w Polsce.

W założeniu te pieniądze miały zachęcić młodych Polaków do zakładania rodzin. I w rezultacie sprawić, że będzie się rodziło więcej dzieci. Ten program jest uzupełniany przez kolejne działania – pieniądze na żłobki i inne świadczenia socjalne, ułatwienia dla rodziców w prawie pracy.

🔴 Trwa budowa Vendo Parku

Najmniej dzieci w powojennej historii Polski

Okazuje się jednak, że to wszystko na nic. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce w 2022 roku na świat przyszło dramatycznie mało dzieci. 

W ubiegłym roku urodziło się 305 tys. dzieci, czyli o 27 tys. mniej niż w 2021 r., który był już przecież – przynajmniej pod tym względem – fatalny rok. To najmniej dzieci w powojennej historii Polski.

Liczba urodzeń spada od 2018 roku. Najwięcej dzieci w kraju rodziło się w tym czasie w latach 50. XX wieku – ponad 700 tys. rocznie. Pod koniec lat 60. liczba ta spadła do ponad pół miliona, żeby w 1983 r. znów osiągnąć przeszło 720 tys. urodzeń.

Naprawdę źle zaczęło się dziać na początku obecnego wieku z najgorszym w tym czasie 2003 r., gdy w Polsce na świat przyszło niewiele ponad 351 tys. dzieci.

Współczynnik przyrostu naturalnego (stosunek narodzin do zgonów) wyniósł w minionym roku -3,8. Rok wcześniej było jeszcze gorzej (-4,8), ale wtedy też więcej było zgonów, zapewne przez pandemię (w ostatnim roku przed nią współczynnik wynosił -0,9).

🔴 Niebezpieczne zachowanie kierowcy!

Czemu Polki nie chcą dzieci?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, ale zgodnie z niedawnym sondażem Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) 68 proc. kobiet nie ma nawet takich planów. Ani w bliższej, ani w dalszej perspektywie. 

W podobnym badaniu, ale przeprowadzonym rok temu, Polki wskazały powody tego stanu rzeczy. Zapytali je o to ankieterzy Ipsos. Oto one:

  • obawa o pracę – 41 proc.,
  • dodatkowe wydatki, na które kobiet nie stać – 39 proc.,
  • zajście w ciąże to ryzyko – 33 proc.,
  • za małe mieszkanie – 24 proc.,
  • obawa, że ojciec dziecka nie pomoże kobiecie – 19 proc.

Dziękujemy, że jesteś z nami!

Jaki był 2022 rok dla Powiatu Gorzowskiego? Jakie inwestycje udało się zrealizować? Jakie są plany na najbliższe miesiące? Więcej o tym Kamil Lewera i jego gość, którym tym razem była starosta powiatu gorzowskiego - Magdalena Pędziwiatr.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Xxxx 12.08.2023 09:36
Sztuczny problem Polska jest przeludniona .👁️

Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama