Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 04:59
Reklama

Po nowym roku będzie można wybudować sobie dom bez pozwolenia i ograniczeń w metrażu

W 2023 roku zacznie obowiązywać znowelizowane Prawo budowlane. Umożliwi ono budowę domów jednorodzinnych bez pozwolenia. Zdaniem ekspertów to zmiana rewolucyjna.
Po nowym roku będzie można wybudować sobie dom bez pozwolenia i ograniczeń w metrażu

Autor: iStock

Przede wszystkim dlatego, że uprości i przyspieszy proces budowlany i poszerzy katalog budynków, które będzie można wybudować bez pozwolenia. Dla inwestora oznacza to mniej papierologii.

🔴 Bez sensacji przy Warszawskiej, ale lider nie miał łatwo

Wystarczy oświadczenie kierownika budowy

Przypomnijmy, że od stycznia tego roku można już budować domy jednorodzinne bez pozwolenia, tyle że o ograniczonej do 70 mkw. powierzchni. Wystarczy wniosek z dokumentacją. Taka inwestycja nie wymaga kierownika ani dziennika budowy.

Teraz rząd chce rozszerzyć tę możliwość na wszystkie domy jednorodzinne, niezależnie od metrażu. Jedyne ograniczenie będzie dotyczyło wysokości – maksymalnie dwie kondygnacje.

Zainteresowania budową domów do 70 mkw. Bez pozwolenia na budowę nie okazało się jednak sukcesem – jak to przewidywały założenia Polskiego Ładu. Miało to bowiem ułatwić Polakom spełnienie marzenia o własnym kącie. Tymczasem od początku roku wpłynęło zaledwie ok. 700 wniosków.

Dużą zmianą, którą wejdzie w życie od stycznia 2023, będzie likwidacja obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie – zastąpi je oświadczenie kierownika budowy o jej zakończeniu. To oznacza, że inwestorzy rozpoczną korzystanie z nieruchomości bez oglądania się na decyzję nadzoru budowlanego.

🔴 Oskar Serpina: Jako miasto powinniśmy zadać sobie trud, żeby ściągnąć tych młodych ludzi z powrotem

Polacy czekają na lepsze czasy?

Niewykluczone, że słabe zainteresowanie budową domów do 70 mkw bez pozwolenie wynika z tego, że Polacy czekają na spokojniejsze czasy. To wyjaśnienie znajduje potwierdzenie w danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Wynika z nich, że w pierwszym półroczu 2022 roku wydanych zostało nieco ponad 48,6 tys. pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. Rok temu w analogicznym okresie GUNB odnotował blisko 61,8 tys. tego typu decyzji. To spadek o 21 proc.

Jak podkreśla Marek Wielgo, spadek liczby pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych nie był tak gwałtowny nawet po wybuchu kryzysu finansowego w 2009 r., gdy banki „zakręciły kurek” z kredytami.

🔴 Zobacz więcej informacji - WIDEO

Obawiam się, że wielu inwestorów mających pozwolenie w ręku wstrzyma się na razie z rozpoczęciem budowy – uważa Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl, cytowany przez regiodom.pl. – Zniechęcają do tego nie tylko drożejące kredyty i niepewność związana z gospodarczymi skutkami wojny w Ukrainie. Głównym powodem wydaje się lawinowy wzrost cen niektórych kluczowych wyrobów budowlanych. W takich warunkach trudno jest oszacować koszty, więc na budowę decydują się tylko najodważniejsi – podkreśla.

I dodaje, że najbardziej podrożały te materiały, na które jest globalny popyt, czyli m.in. stal, drewno, styropian.

Ekspert GetHome.pl przypomina, że budownictwo jednorodzinne – z założeniu – ma pobudzić rządowy program „Dom bez formalności”. Tyle że tegoroczne statystyki nie dają powodu do optymizmu.

Dziękujemy, że jesteś z nami!

Członkowie klubu radnych #KochamGorzów – Marta Bejnar-Bejnarowiczi Krzysztof Kochanowski postanowili związać swoje kariery polityczne z partią Polska 2050. Trzeci z członków koła, Jerzy Synowiec, dołączył do radnych Platformy Obywatelskiej i tym samym #KochamGorzów przestało istnieć. Jak wyglądały kulisy rozstania i jak wpłyną na pracę gorzowskich radnych? Zapytaliśmy Martę Bejnar-Bejnarowicz.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama