Trzeba pamiętać o tym, że gdy stajemy się posiadaczem znalezionej rzeczy, bez względu na to, czy ktoś ją zostawił, czy zgubił, musimy dołożyć wszelkich starań, by przedmiot powrócił do właściciela. W innym przypadku może nam grozić nawet do roku pozbawienia wolności.
🔴 Czy to koniec prawdziwego speedwaya?!
Bez względu na to, jaki był powód utraty rzeczy, znalazca nie powinien traktować jej jako swojej. Nie wszyscy jednak o tym pamiętają, narażając się tym samym na odpowiedzialność karną. Często na lokalnych grupach na portalu Facebook pojawiają się informację o tym, że ktoś coś zgubił i liczy na to, że znajdzie się uczciwy znalazca. Niestety najczęściej jest tak, że ludzie przywłaszczają sobie znalezione przedmioty, licząc na to, że nie będą mieć z tego powodu żadnych poważnych konsekwencji i w tym wypadku są w błędzie.
Zdarzenie miało miejsce w jednym z gorzowskich sklepów. Pani Kasia płaciła za zakupy telefonem. Miała sporo towaru, a kolejka również była długa. Skoncentrowała się na tym, aby jak najszybciej spakować produkty i nie wstrzymywać kolejki. Z tego wszystkiego zostawiła telefon na przy kasie. Zorientowała się dopiero po czasie. Wróciła do sklepu z nadzieją, że ktoś oddał telefon. Okazało się, że nikt nie zwrócił przedmiotu, który należał do pani Kasi. Kobieta zgłosiła sprawę na policję. Policjanci odnaleźli telefon i oddali właścicielce. Osoba, która przywłaszczyła sobie cudze mienie, musi się liczyć z konsekwencjami, grozi jej grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
🔴 Gorzów zakłada świąteczną szatę! Są już pierwsze dekoracje
Pamiętajmy, że każdy przedmiot ma swojego właściciela i gdy stajemy się posiadaczem znalezionej rzeczy, bez względu na to, czy ktoś ją zostawił, czy zgubił, musimy dołożyć wszelkich starań, by przedmiot powrócił do właściciela. Gdy nie wiemy, kto nim jest i sami nie możemy go zwrócić, wówczas przekazujemy go do biura rzeczy znalezionych, które funkcjonuje w każdym powiecie. Wyjątek stanowi dowód osobisty, paszport, broń lub amunicja, wówczas fakt znalezienia należy zgłosić na Policji. Osoby traktujące znalezioną rzecz jako swoją narażają się na odpowiedzialność karną.
🔴 Szkolne stołówki z opcją wege? Jest odpowiedź miasta w tej sprawie
Zgodnie z artykułem 284 kodeksu karnego:
§ 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4. Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Dziękujemy, że jesteście z nami!
Już 4 grudnia na ulicach miasta odbędzie się gra terenowa pod nazwą „Gorzów 1981”. Rozpocznie się o 11.00. i potrwa ok. 4 godzin. Gra ma nawiązywać do rocznicy stanu wojennego i związanych z tym wydarzeń, które rozegrały się w naszym mieście. W ramach Gry uczestnicy będą starali się dotrzeć do wyznaczonych punktów na terenie Gorzowa i jak najszybciej rozwiązać zagadki i wykonać zadania. Nie ma ograniczeń wiekowych dla chętnych do udziału w grze. Stowarzyszenie NOVUM zaprasza do zabawy całe rodziny. Swój udział można zgłosić do 29.11.2022. na adres [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze