Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 września 2024 05:31
Reklama

Jak należy się zachować, kiedy spotkamy na swojej drodze wilka?

Coraz częściej na terenie województwa lubuskiego, możemy spotkać wilka. Jak powinniśmy się zachować, gdy na swojej drodze spotkamy tego niebezpiecznego ssaka?
Jak należy  się zachować, kiedy spotkamy na swojej drodze wilka?

Źródło: pixabay

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie przekazała informację, jak należy postąpić w przypadku spotkania z wilkiem oko w oko.

1. Nigdy nie dokarmiaj wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Powiadom o ich obecności Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz pobliskie nadleśnictwo i urząd gminy.
2. Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże.
3. Nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane.
4. Jeżeli jesteś fotografem przyrody lub myśliwym, nigdy nie dostarczaj mięsa na nęciska przy czatowniach lub ambonach.

🔴 Nowe miejsce na mapie Gorzowa

5. Jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka, nigdy go nie dotykaj ani nie zabieraj ze sobą, nawet jeśli wygląda na chore i skrajnie wycieńczone. Jeśli masz możliwość, zrób mu kilka zdjęć i sprawdź swoją lokalizację np. na podstawie aplikacji Bank Danych o Lasach, albo zapamiętaj numer najbliższego słupka oddziałowego i powiadom Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz nadleśnictwo.
6. Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów, natychmiast powiadom Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz urząd gminy.
7. Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.
8. Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach, gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostw.
9. Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela i nie naraża go na konfrontacje z wilkiem.

🔴 Koniec wojny kiboli? Prezes Stali sponsorem Stilonu

Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30-50 m) lub przygląda się zbyt długo i czujesz niepokój w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania: Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna i staniesz się większy (groźniejszy) w oczach obserwującego cię zwierzęcia. Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany. Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej kijem lub kamieniem. Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się już tobą. Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz urząd gminy.

Bądźmy ostrożni! Jeśli będziemy stosować się do powyższych zasad, to na pewno nic nam nie będzie grozić.

Dziękujemy, że jesteście z nami!

Po modernizacji kotłowni Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. sam wytwarza energię cieplną i elektryczną, a to w dobie szalejących cen i zagrożenia dostaw surowców jest bezcenne. Zastosowana technologia to kogeneracja. Do ogrzewania szpital wykorzystuje gaz, ale przy okazji produkuje energię elektryczną na swoje potrzeby. Produkt uboczny w postaci pary już teraz zaczyna być wykorzystywany do ogrzania szpitala, a latem będzie klimatyzowała szpitalne pomieszczenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama