Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 12:53
Reklama

Nie parkuj jak niepełnosprawny! Dla kogo koperta?

Miasto Gorzów wraz z Gorzowskim Stowarzyszeniem „Człowiek w Potrzebie - Wolontariat Gorzowski” oraz Polskim Związkiem Walki z Kalectwem przygotowało kampanię społeczną, której celem jest podniesienie świadomości publicznej na temat osób z niepełnosprawnościami i przypomnienie o ich problemach. A głównym zadaniem kampanii jest przypomnienie „dla kogo koperta?”
  • Źródło: UM Gorzów
Nie parkuj jak niepełnosprawny! Dla kogo koperta?

Mimo bowiem znaczącej zmiany świadomości w ostatnich latach, dotyczącej nieuprawnionego parkowania w miejscu dla niepełnosprawnych, wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy tzw. „koperta” zajęta jest przez osoby, które nie powinny tam stać. 

Kampania „Dla kogo koperta?” będzie składała się z kilku działań, które mają przypomnieć o problemie parkowania pojazdów przez osoby nieuprawnione w miejscach oznaczonych kopertą.

🔴 Nowe miejsce na mapie Gorzowa, w którym młode firmy będą stawiać pierwsze kroki

Jednym z nich była wtorkowa konferencja prasowa w centrum miasta z udziałem członków Związku ds. Walki z Kalectwem. Zaapelowali do kierowców, by uważniej podchodzili do tematu parkowania z uwzględnieniem niebieskiej koperty. Udział w spotkaniu wzięła udział m.in. Małgorzata Korzeniowska, członkini Związku ds. Walki z kalectwem oraz Agnieszka Turek, szefowa Powiatowej Komisji ds. Orzekania Niepełnosprawności przy GCPR oraz Magdalena Król – koordynator ds. dostępności w Urzędzie Miasta Gorzowa.

Zgodnie z polskim prawem z miejsca oznaczonego kopertą ma prawo korzystać każdy, kto ma stwierdzone znaczne ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, wskazanie w orzeczeniu o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień do wydania karty parkingowej. Co warto podkreślić, karta parkingowa jest imienna, to znaczy może z niej korzystać jedynie osoba wymieniona na dokumencie. Karty nie można pożyczać ani korzystać z niej, jeśli nie jest się osobą uprawnioną.

Kto może parkować na miejscu dla niepełnosprawnych?

Dla niektórych zaskoczeniem może być fakt, że parkować na tym miejscu mogą nie tylko osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ono także różnego typu organizacjom i placówkom zajmującym się opieką, edukacją lub rehabilitacją podopiecznych z niepełnosprawnością. Dlatego zaparkowanie na kopercie samochodu należącego do pracowników domu pomocy społecznej, hospicjum, czy placówki opiekuńczo-wychowawczej jest zupełnie legalne.


Mandat za parkowanie na miejscu dla inwalidów
Kierowca, który nie ma uprawnień do pozostawiania pojazdu na kopertach, może zostać ukarany mandatem w wysokości 800 zł. Grzywna grozi też za posługiwanie się kartą należącą do kogoś innego. Zaparkować auto może inna osoba niż uprawniona do stawania w miejscach wyznaczonych, ale tylko wtedy, gdy osoba upoważniona jest pasażerem. Każde niezastosowanie się do tych zasad oznacza, że policjant może nałożyć mandat.

🔴 Stalowcy wyróżnieni na Gali PGE Ekstraligi!

Obecnie w Gorzowie wydanych blisko trzy tysiące kart parkingowych. I choć statystyki Straży Miejskiej Gorzowie wskazują, że problem nieuprawnionego parkowania na kopertach z roku na rok maleje, to wciąż należy apelować do kierowców, by nie zajmowali miejsc z kopertą.

W ramach przygotowanych działań organizatorzy kampanii czekają do 12 października na prace plastyczne przedszkolaków. Zadaniem dzieci jest plastyczne i graficzne przedstawienie hasła kampanii „Dla kogo koperta?”.

🔴 Już wiadomo, ile zapłacimy za prąd w 2023 roku

Po zakończeniu konkursu jury wybierze najlepsze prace, a te zostaną pokazane na wystawie poświęconej kampanii, w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, w filiach nr 3 przy ul. Bohaterów Westerplatte i nr 4 przy ul. Słonecznej. Termin wystawy to 24 października.

Dziękujemy, że jesteś z nami!

Gorzowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego 1 października zmieniło organizację ruchu w obrębie osiedla mieszkaniowego u zbiegu ulic Dekerta, Sowińskiego, Czartoryskiego i Prądzyńskiego. Powodem zmian jest remont i rewitalizacja dróg dojazdowych i miejsc parkingowych wokół bloków należących do GTBS-u.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama