W aż 64 przypadkach konieczne było odholowanie auta na koszt właściciela. Wraki zniknęły m.in. z ulic Kościuszki i Słonecznej. – Problem wraków nie jest nowy, ale cały czas nad nim pracujemy – mówią strażnicy miejscy.
Definicja wraku – kiedy można usunąć auto?
Zgodnie z art. 50a Prawa o ruchu drogowym, wrakiem jest pojazd bez tablic rejestracyjnych lub taki, którego stan techniczny wskazuje, że od dawna nie jest użytkowany. Mowa o autach z wybitymi szybami, zniszczoną karoserią, zarośniętych mchem i liśćmi, a także z przebitymi oponami.
Straż miejska i policja mogą takie pojazdy usuwać z drogi – koszt pokrywa właściciel.
Akceptacja różnorodności powinna być wpajana dzieciom już od najmłodszych lat, zarówno w domu, jak i w szkole. Niestety, nie zawsze tak się dzieje. Dlatego tak ważne są inicjatywy takie jak IV Lubuski Okrągły Stół Edukacyjny, zorganizowany przez wojewodę lubuskiego Marka Cebulę i kuratora oświaty Mariusza Biniewskiego. Spotkanie to miało na celu znalezienie sposobów na poprawę edukacji włączającej i zapewnienie równych szans dla wszystkich uczniów, niezależnie od ich potrzeb.”
Co dalej z odholowanymi autami?
Jeśli nikt nie zgłosi się po pojazd w ciągu 6 miesięcy, przechodzi on na własność miasta. W ubiegłym roku Gorzów odzyskał 20 945 zł z recyklingu 45 takich samochodów. W 2024 roku wszczęto 19 postępowań o przejęcie pojazdów – większość z nich to auta usunięte przez policję.
Nie tylko wraki – też auta blokujące ruch
Strażnicy interweniują także, gdy samochody blokują drogę lub stwarzają zagrożenie. W tym roku takich przypadków było już 388, z czego 248 zakończyło się odholowaniem. W pozostałych sytuacjach właściciele zdążyli odjechać.
Dziękujemy, że jesteś z nami!
Napisz komentarz
Komentarze