Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 20 kwietnia 2025 05:13
Reklama

Straż miejska odholowuje wraki. Zajmują cenne miejsca parkingowe

Brakuje miejsc parkingowych? Mieszkańcy Gorzowa dobrze znają ten problem. A gdy już znajdziesz wolne miejsce, często stoi na nim... wrak. Pokryty mchem, z wybitymi szybami i flakami zamiast kół – nie ruszany od miesięcy. W 2024 roku Straż Miejska podjęła 179 interwencji dotyczących właśnie takich porzuconych pojazdów.
Straż miejska odholowuje wraki. Zajmują cenne miejsca parkingowe

Źródło: straż miejska

W aż 64 przypadkach konieczne było odholowanie auta na koszt właściciela. Wraki zniknęły m.in. z ulic Kościuszki i Słonecznej. – Problem wraków nie jest nowy, ale cały czas nad nim pracujemy – mówią strażnicy miejscy.

Definicja wraku – kiedy można usunąć auto?

Zgodnie z art. 50a Prawa o ruchu drogowym, wrakiem jest pojazd bez tablic rejestracyjnych lub taki, którego stan techniczny wskazuje, że od dawna nie jest użytkowany. Mowa o autach z wybitymi szybami, zniszczoną karoserią, zarośniętych mchem i liśćmi, a także z przebitymi oponami.

Straż miejska i policja mogą takie pojazdy usuwać z drogi – koszt pokrywa właściciel.

Akceptacja różnorodności powinna być wpajana dzieciom już od najmłodszych lat, zarówno w domu, jak i w szkole. Niestety, nie zawsze tak się dzieje. Dlatego tak ważne są inicjatywy takie jak IV Lubuski Okrągły Stół Edukacyjny, zorganizowany przez wojewodę lubuskiego Marka Cebulę i kuratora oświaty Mariusza Biniewskiego. Spotkanie to miało na celu znalezienie sposobów na poprawę edukacji włączającej i zapewnienie równych szans dla wszystkich uczniów, niezależnie od ich potrzeb.”

Co dalej z odholowanymi autami?

Jeśli nikt nie zgłosi się po pojazd w ciągu 6 miesięcy, przechodzi on na własność miasta. W ubiegłym roku Gorzów odzyskał 20 945 zł z recyklingu 45 takich samochodów. W 2024 roku wszczęto 19 postępowań o przejęcie pojazdów – większość z nich to auta usunięte przez policję.

Nie tylko wraki – też auta blokujące ruch

Strażnicy interweniują także, gdy samochody blokują drogę lub stwarzają zagrożenie. W tym roku takich przypadków było już 388, z czego 248 zakończyło się odholowaniem. W pozostałych sytuacjach właściciele zdążyli odjechać.

Dziękujemy, że jesteś z nami!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Divix 21.03.2025 08:58
Na końcu Piłkarskiej stoi już dawno przucone i zdewastowane Audi na nielubuskich blachach,cała Piłkarska zastawiona wrakami cały pas zieleni od stadionu. Wszystkim to pasuje? Ani tam przejść bezpiecznie ani przejechać. Po pierwsze nie ma tam chodnika więc od początku do końca powinien stać znak zakazu zatrzymywania się i postoju. Z ładna informacja o odholowaniu. Na os.Slonecznym całą masą porzuconych i nawet nie były ruszane przy sprzątaniu parkingów gdzie inne lądowały na holownikach. Dlaczego? Bo nikt by nie zapłacił za holowanie!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama