Świadkowie widzieli, jak zwierzę było szarpane, ciągnięte, uderzane, a nawet przejeżdżane hulajnogą. Przerażające jest jednak nie tylko samo zdarzenie, ale również reakcja obecnych tam ludzi – zamiast natychmiast wezwać pomoc, wielu jedynie nagrywało filmiki telefonami. Czy naprawdę chcemy być społeczeństwem, które tylko patrzy? Jak to możliwe, że w XXI wieku, w kraju, gdzie prawo jasno mówi o ochronie zwierząt, wciąż zdarzają się takie sytuacje? I dlaczego świadkowie wybierają rolę biernych obserwatorów zamiast podjąć działanie? Czy nagranie tego typu filmiku i wrzucenie go do sieci jest ważniejsze niż życie i zdrowie bezbronnego zwierzęcia?
Co mówi prawo? W Polsce znęcanie się nad zwierzętami jest przestępstwem. Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt, za znęcanie grozi kara do 3 lat więzienia, a jeśli czyn miał charakter szczególnego okrucieństwa – nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Jak powinniśmy reagować? Każdy z nas ma obowiązek zgłosić przemoc wobec zwierząt.
Co zrobić, gdy jesteśmy świadkami takiej sytuacji? Wezwać policję – numer alarmowy 112. Zabezpieczyć dowody – jeśli to bezpieczne, warto nagrać zdarzenie lub zrobić zdjęcia, ale nie po to, by wrzucać je na social media, lecz by przekazać je służbom. Powiadomić organizacje zajmujące się ochroną zwierząt – w Gorzowie działają stowarzyszenia i fundacje, które mogą interweniować. Twoja obojętność może kosztować życie Dzisiaj ofiarą był ten pies, a jutro? Może inny zwierzak, może dziecko? Nasza reakcja ma znaczenie! Nie wystarczy tylko nagrywać – TRZEBA DZIAŁAĆ! Nie bądź obojętny! Jeśli masz jakiekolwiek informacje na temat tego zdarzenia, zgłoś to policji lub organizacjom prozwierzęcym. Zadbajmy o to, by sprawca poniósł konsekwencje, a podobne sytuacje nigdy się nie powtórzyły.
Sprawa została zgłoszona na policję.
Autor filmu- czytelniczka.
Napisz komentarz
Komentarze