Czym jest mobbing w pracy? Definicja i przykłady
Mobbing w pracy jest zjawiskiem niedopuszczalnym – prawo pracy mobbing traktuje jako ciężkie naruszenie, bowiem ma się on czuć komfortowo i bezpiecznie w pracy, a także być traktowany z szacunkiem. Mobbingiem jest więc prześladowanie, poniżanie, wyśmiewanie czy zastraszanie pracownika przez innych pracowników lub pracodawcę.
Prawa pracownika mobbing narusza w zakresie fizycznym (są to więc agresywne zachowania, popychanie, a nawet bicie), ale także psychicznym – szykanowanie, wyśmiewanie, wszystko, co ma prowadzić do pogorszenia samooceny pracownika i co naraża go na stres.
Mobbing to także przydzielanie niewykonalnych zadań, bezzasadne krytykowanie pracownika na forum, pozbawianie prawa do ważnych informacji czy poniżanie pracowników za ich poglądy, wygląd czy zachowanie.

Prawa pracownika a mobbing
Zgodnie z Kodeksem Pracy, pracownik ma się czuć komfortowo, być traktowany z szacunkiem i godnością oraz z poszanowaniem polskiego prawa. Pracownik ma pełne prawo zgłosić mobbing przełożonemu, a jeżeli to on jest sprawcą mobbingu, można udać się nawet na policję czy do instytucji będącej organem nadzorczym danego przedsiębiorstwa.
Pracownik może także ubiegać się o odszkodowanie w związku z wyrządzonymi krzywdami, a pracodawca ma obowiązek wprowadzenia procedur antymobbingowych, których zadaniem jest kontrola i przeciwdziałanie takim zachowaniom w pracy.
Pracodawca bezwzględnie musi zareagować na zgłoszenie mobbingu, przeprowadzić odpowiedni audyt i obciążyć sprawcę prześladowania konsekwencjami oraz zdać pracownikowi raport ze swoich czynności.
Jak reagować na mobbing?
Pomoc w przypadku mobbingu jest gwarantowana prawnie, więc jak reagować na mobbing? Przede wszystkim – szybko. Sprawdź, gdzie możesz szukać pomocy: https://www.gowork.pl/poradnik/4/prawo-pracy/mobbing-w-pracy-jak-go-rozpoznac-i-gdzie-szukac-pomocy/.
Pierwszym krokiem musi być szybka, stanowcza reakcja i zgłoszenie takiego faktu pracodawcy. Nie bój się – strach powinien czuć oprawca. Dobrze jest zgromadzić dowody na mobbing, np. w postaci zbierania maili, notatek, zdjęć, a nawet nagrań dokumentujących przykłady takich naruszeń.
Dobrze jest także szukać pomocy wśród koleżanek i kolegów, którzy często mogą wystąpić w roli świadka mobbingu, co pomoże w ukaraniu sprawców. Jeżeli procedury nie działają, pracownik może zgłosić ten fakt do Państwowej Inspekcji Pracy, a nawet do sądu, jeżeli sytuacja tego wymaga. W skrajnych przypadkach pomóc może policja.
Mobbing prowadzi do skrajnie negatywnych skutków zdrowotnych, a długotrwały stres potrafi zrujnować psychikę. Nie bój się więc prosić o pomoc, w tym również psychologiczną, która pozwoli Ci stanąć na nogi!