Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 06:55
Reklama

Jak radzić sobie z mobbingiem w pracy? Twoje prawa i dostępne formy pomocy

Z pewnością znany jest Ci termin mobbingu w pracy – podpowiadamy, czym tak naprawdę jest i jak zareagować, kiedy przytrafi Ci się taka sytuacja. Pamiętaj, że należy działać szybko, zgodnie z prawem i skutecznie – sprawdź, jak to zrobić!
  • 06.03.2025 10:17
Jak radzić sobie z mobbingiem w pracy? Twoje prawa i dostępne formy pomocy

Czym jest mobbing w pracy? Definicja i przykłady 

Mobbing w pracy jest zjawiskiem niedopuszczalnym – prawo pracy mobbing traktuje jako ciężkie naruszenie, bowiem ma się on czuć komfortowo i bezpiecznie w pracy, a także być traktowany z szacunkiem. Mobbingiem jest więc prześladowanie, poniżanie, wyśmiewanie czy zastraszanie pracownika przez innych pracowników lub pracodawcę. 

Prawa pracownika mobbing narusza w zakresie fizycznym (są to więc agresywne zachowania, popychanie, a nawet bicie), ale także psychicznym – szykanowanie, wyśmiewanie, wszystko, co ma prowadzić do pogorszenia samooceny pracownika i co naraża go na stres. 

Mobbing to także przydzielanie niewykonalnych zadań, bezzasadne krytykowanie pracownika na forum, pozbawianie prawa do ważnych informacji czy poniżanie pracowników za ich poglądy, wygląd czy zachowanie.

definicja-i-przyklady-mobbingu-w-pracy-67c97188ce04e.jpg

Prawa pracownika a mobbing 

Zgodnie z Kodeksem Pracy, pracownik ma się czuć komfortowo, być traktowany z szacunkiem i godnością oraz z poszanowaniem polskiego prawa. Pracownik ma pełne prawo zgłosić mobbing przełożonemu, a jeżeli to on jest sprawcą mobbingu, można udać się nawet na policję czy do instytucji będącej organem nadzorczym danego przedsiębiorstwa. 

Pracownik może także ubiegać się o odszkodowanie w związku z wyrządzonymi krzywdami, a pracodawca ma obowiązek wprowadzenia procedur antymobbingowych, których zadaniem jest kontrola i przeciwdziałanie takim zachowaniom w pracy. 

Pracodawca bezwzględnie musi zareagować na zgłoszenie mobbingu, przeprowadzić odpowiedni audyt i obciążyć sprawcę prześladowania konsekwencjami oraz zdać pracownikowi raport ze swoich czynności. 

Jak reagować na mobbing?

Pomoc w przypadku mobbingu jest gwarantowana prawnie, więc jak reagować na mobbing? Przede wszystkim – szybko. Sprawdź, gdzie możesz szukać pomocy: https://www.gowork.pl/poradnik/4/prawo-pracy/mobbing-w-pracy-jak-go-rozpoznac-i-gdzie-szukac-pomocy/

Pierwszym krokiem musi być szybka, stanowcza reakcja i zgłoszenie takiego faktu pracodawcy. Nie bój się – strach powinien czuć oprawca. Dobrze jest zgromadzić dowody na mobbing, np. w postaci zbierania maili, notatek, zdjęć, a nawet nagrań dokumentujących przykłady takich naruszeń. 

Dobrze jest także szukać pomocy wśród koleżanek i kolegów, którzy często mogą wystąpić w roli świadka mobbingu, co pomoże w ukaraniu sprawców. Jeżeli procedury nie działają, pracownik może zgłosić ten fakt do Państwowej Inspekcji Pracy, a nawet do sądu, jeżeli sytuacja tego wymaga. W skrajnych przypadkach pomóc może policja. 

Mobbing prowadzi do skrajnie negatywnych skutków zdrowotnych, a długotrwały stres potrafi zrujnować psychikę. Nie bój się więc prosić o pomoc, w tym również psychologiczną, która pozwoli Ci stanąć na nogi! 

Artykuł sponsorowany


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama