O niepokojącym incydencie poinformowała jedna z mieszkanek Gorzowa Wielkopolskiego, która otrzymała podejrzany telefon od osoby podającej się za pracownika banku.
„W piątek około godziny 10:30 zadzwonił mój telefon. Na wyświetlaczu nie było numeru, tylko napis „Bank”. Mężczyzna mówił łamaną polszczyzną i twierdził, że ktoś właśnie wybrał z mojego konta 4000 zł. Aby cofnąć transakcję, miałam się zalogować na stronie banku” – relacjonuje kobieta.
Początkowo spanikowała, jednak szybko przypomniała sobie, że na koncie miała tylko 2000 zł. To sprawiło, że nabrała podejrzeń i natychmiast się rozłączyła. Po wizycie w placówce bankowej potwierdziło się, że była to próba oszustwa.
25-letni kierowca BMW, notorycznie lekceważący przepisy ruchu drogowego, został ukarany przez strzeleckich policjantów. Mężczyzna, pędząc z prędkością bliską 170 km/h, stanowił realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Dzięki szybkiej interwencji funkcjonariuszy, niebezpieczna jazda została przerwana, a kierowca otrzymał dotkliwą karę w postaci 5 tysięcy złotych mandatu oraz 15 punktów karnych.
Nowe techniki oszustów
Przestępcy coraz częściej wykorzystują technologię do fałszowania numerów telefonów, dzięki czemu na ekranie odbiorcy pojawia się napis „Bank” lub „Infolinia”. Ich celem jest skłonienie ofiary do:
- podania loginów i haseł do bankowości,
- przekazania kodów SMS do autoryzacji transakcji,
- zainstalowania złośliwego oprogramowania, które przejmuje kontrolę nad kontem.
Jak nie dać się oszukać? Oto 5 zasad bezpieczeństwa!
1. Nigdy nie podawaj loginów, haseł ani kodów SMS przez telefon – bank nigdy nie prosi o takie informacje.
2. Nie klikaj w linki przesyłane SMS-em lub e-mailem – mogą prowadzić do fałszywych stron.
3. Sprawdzaj numer dzwoniącego – jeśli masz wątpliwości, rozłącz się i samodzielnie skontaktuj z bankiem.
4. Nie działaj pod presją czasu – oszuści celowo wywołują panikę, by zmusić do szybkiej reakcji.
5 Zgłoś próbę oszustwa na policję – każda informacja może pomóc w schwytaniu przestępców.
Jeśli odbierzesz telefon z informacją o podejrzanej transakcji – nie panikuj! Zakończ rozmowę i sam skontaktuj się z bankiem. Nie daj się oszukać!
Dziękujemy, że jesteś z nami!
Napisz komentarz
Komentarze