Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 5 lutego 2025 10:41

Szkoły coraz częściej ograniczają uczniom korzystanie z telefonów komórkowych

Ponad połowa szkół w Polsce wprowadziła już zakaz korzystania z telefonów komórkowych – wynika z badań Fundacji GrowSpace.
Szkoły coraz częściej ograniczają uczniom korzystanie z telefonów komórkowych

Autor: Canva

Aż 89 proc. szkół uregulowało w swoich statutach kwestię korzystania z telefonów, a 15,08 proc. wprowadziło system depozytowy, wymagający od uczniów pozostawienia telefonów przed lekcjami. Najbardziej restrykcyjne pod tym względem są szkoły w województwach lubuskim (80 proc.) i świętokrzyskim (71 proc.).

Czy zakaz telefonów wystarczy?

Eksperci zwracają uwagę, że samo ograniczenie dostępu do technologii nie rozwiązuje problemów związanych z higieną cyfrową i bezpieczeństwem w sieci. 

Wojciech Szumiło, dyrektor operacyjny Fundacji GrowSpace, podkreśla, że zagrożenia cyfrowe wymagają kompleksowych działań, a nie jedynie zakazów. Niestety szkoły często nie dysponują odpowiednimi narzędziami, aby skutecznie przeciwdziałać uzależnieniu od mediów społecznościowych. 

Obecne prawo nie zapewnia zaś wystarczającej ochrony uczniów przed negatywnymi skutkami nadmiernego korzystania z technologii.

Edukacja cyfrowa zamiast zakazów

Raport Fundacji GrowSpace pokazuje, że placówki wdrażające programy edukacyjne dotyczące higieny cyfrowej osiągają lepsze rezultaty niż te, które koncentrują się wyłącznie na restrykcjach. 92,86 proc. szkół organizowało w ubiegłym roku zajęcia na temat bezpiecznego korzystania z internetu, ale wciąż brakuje systemowych rozwiązań wspierających edukację cyfrową.

Organizacje pozarządowe oraz eksperci ds. bezpieczeństwa w sieci apelują o zwiększenie wsparcia dla szkół w zakresie edukacji medialnej i podkreślają konieczność uregulowania standardów ochrony wizerunku dzieci i stworzenia bezpiecznych przestrzeni cyfrowych.

Decyzja w rękach szkół

Wiceszefowa resortu edukacji Katarzyna Lubnauer podczas Okrągłego Stołu Uczniowskiego zaznaczyła, że decyzja o zakazie telefonów należy do szkół. 

– Nie zakazujemy używania telefonów w szkołach, to jest decyzja placówki – podkreśliła. 

Jej zdaniem kluczowe jest wypracowanie wspólnych zasad, które uwzględnią głos uczniów, rodziców i nauczycieli. Bo to pozwoli na efektywne korzystanie z nowych technologii bez negatywnych konsekwencji dla zdrowia psychicznego i edukacji młodzieży.

Dziękujemy, że jesteś z nami!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama