„Ktoś znów pomylił MON z MEN, jak czytam” – tak Barbara Nowacka skomentowała wypowiedź wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza. Prezes PSL oznajmił, że planowany nowy przedmiot w szkole pod nazwą edukacja zdrowotna nie będzie przedmiotem obowiązkowym.
Ministra z KO od dawna pracuje nad wprowadzeniem tych zajęć do szkół od września 2025 roku. I jest przekonana, że te lekcje będą jak każde inne – obowiązkowe.
MEN: Szkoła musi uczyć, jak zadbać o własne zdrowie
Ten nowy przedmiot ma w szkole zastąpić wychowanie do życia w rodzinie. Przedmiot jest przewidziany dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i klas I-III szkół ponadpodstawowych – liceów ogólnokształcących, techników, branżowych szkół I stopnia.
„Szkoła musi uczyć, jak zadbać o własne zdrowie. Profilaktyka to priorytet, bo pozwala nam zachować długie życie w dobrym zdrowiu. Trudno wyobrazić sobie lepszy moment na wyrobienie zdrowych nawyków stylu życia niż czas w szkole” – reklamuje swój pomysł MEN.
Wicepremier zapewnił publicznie, że rozmawiał
Tymczasem szef PSL publicznie ogłosił: – Uspokoję wszystkich, którzy protestowali: przedmiot będzie nieobowiązkowy. Będzie to decyzja rodziców. Myślę, że będzie pozbawiony jakiejkolwiek ideologii – prawicowej czy lewicowej.
I dodał, że rozmawiał na temat tego przedmiotu z ministrą edukacji Barbarą Nowacką, ministrem spraw wewnętrznych i administracji Tomaszem Siemoniakiem oraz z premierem Donaldem Tuskiem.
Wiceminister zdrowia: Edukacja zdrowotna powinna być obowiązkowa
To zaskoczenie, bo oficjalnie MEN nie wie o takich ustaleniach. Rzecznik prasowy resortu zaznacza, że żadne decyzje nie zapadły i dyskusja trwa.
Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny w internetowym wpisie: „To, jak trudno jest przekonać Polaków do zachowań prozdrowotnych, jest w dużej mierze spowodowane brakiem tych lekcji. To przekazywanie wiedzy. Właśnie tego potrzebuje nasza młodzież. Edukacja zdrowotna powinna być obowiązkowa”.
Dziękujemy że jesteś z nami
Napisz komentarz
Komentarze