Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 8 stycznia 2025 14:19
Reklama

Więcej osób skorzysta ze świadczenia wspierającego

Od stycznia zwiększyła się grupa uprawnionych do świadczenia wspierającego. O dodatkowe środki mogą wystąpić osoby z niepełnosprawnością, których poziom potrzeby wsparcia został ustalony przez wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności na poziomie 78-86 punktów.

Pełnoletnie osoby z niepełnosprawnościami mogą ubiegać się o świadczenie wspierające od 1 stycznia ubiegłego roku. Aby je otrzymać należy najpierw uzyskać od wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności decyzję o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia, który określono od 70 do 100 punktów. Dopiero po otrzymaniu tej decyzji można złożyć do ZUS elektroniczny wniosek o wypłatę świadczenia.

To, kiedy będzie można złożyć wniosek do ZUS zależy od liczby punktów zawartej w decyzji WZON oraz od tego, czy opiekunowi osoby z niepełnosprawnością przysługuje inne świadczenie. Świadczenie wspierające jest wprowadzane w trzech etapach. Osoby z 87–100 pkt mogą ubiegać się o nie od 2024 r., osoby z 78–86 pkt – od 2025 r., zaś osoby z 70–77 pkt – od 2026 r. Świadczenie wspierające wynosi od 40 do 220 proc. renty socjalnej i wraz nią będzie waloryzowane. Im wyższy poziom potrzeby wsparcia, tym większe będzie świadczenie. Wojewódzki zespół wyda decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia na taki sam okres, na jaki dana osoba ma orzeczenie o niepełnosprawności, nie dłużej jednak niż na 7 lat.

Pracodawcy zatrudniający pracowników, którzy zachorowali na przełomie roku, muszą pamiętać o kilku ważnych kwestiach związanych z wypłatą zasiłków. ZUS zwraca uwagę na konieczność prawidłowego ustalenia podstawy wymiaru zasiłku, która zmienia się z początkiem nowego roku. Ponadto, należy zachować wszystkie formalności związane z zgłoszeniem choroby pracownika i wypłatą świadczenia.

Po wydaniu decyzji WZON, należy złożyć wniosek o wypłatę świadczenia do ZUS. Można to zrobić wyłącznie elektronicznie poprzez: Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Może to również zrobić pełnomocnik. Do wniosku o świadczenie wspierające nie trzeba dołączać decyzji WZON. Wszystkie dane, które się w niej znajdują, ZUS otrzyma z Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzeczeń o Niepełnosprawności, który prowadzi Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. ZUS będzie wypłacać świadczenie wspierające na rachunek bankowy podany we wniosku łącznie z innymi świadczeniami, np. rentą socjalną czy świadczeniem uzupełniającym dla osób niesamodzielnych. Świadczenie wspierające będzie przysługiwać bez względu na dochód, będzie zwolnione z podatku dochodowego i nie będzie mogło zostać zajęte przez komornika.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama