Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 września 2024 04:36
Reklama

Co stanie się z drzewami przy parku Kopernika, które zostały zasadzone z okazji 70-lecia istnienia Stali Gorzów?

Jest takie przysłowie, które mówi: jak nie wiadomo, to chodzi o pieniądze. Wiemy, że mimo niezadowolenia mieszkańców i ich protestów na obszarze zielonym położonym pomiędzy ulicą Piłsudskiego, ul. Czereśniową, ul. Walczaka i Parkiem Kopernika powstaną bloki. Gorzowscy radni 31 sierpnia 2022 roku zdecydowali, że teren przy Parku Kopernika zostanie sprzedany pod budowę bloków. Do tej pory były to tereny zielone. Za tym przedsięwzięciem 10 radnych było za, 5 przeciw a 7 wstrzymało się od głosu, 2 nieobecnych i 1 nie zagłosował.
Co stanie się z drzewami przy parku Kopernika, które zostały zasadzone z okazji 70-lecia istnienia Stali Gorzów?

Źródło: gorzowskie.pl

W roku 2017 z okazji 70-lecia istnienia Stali Gorzów zasadzono niedaleko działki przy Parku Kopernika obok stacji Cicrel K 70 drzew. Była to świetna inicjatywa, która cieszyła się sporym zainteresowaniem.

Każdy rodzaj drzewa symbolizowało coś innego. 36 dębów symbolizowało siłę, 17 klonów piękno a 17 jarzębin zdrowie. Akcja miała charakter symboliczny i została zorganizowana przez byłego sternika klubu - Ireneusza Macieja Zmorę.

🔴 Chcą podwyżek. Egzaminatorzy znów strajkują

Drzewka sadzili działacze, zawodnicy, ludzie związani z klubem, samorządowcy i mieszkańcy między innymi: prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, Bartosz Zmarzlik, Ireneusz Maciej Zmora, Władysław Komarnicki czy Lech Piasecki. Byli także radni miejscy Jerzy Sobolewski, Marta Bejnar – Bejnarowicz czy nieżyjący już Roman Bukartyk i Grażyna Wojciechowska.

Na zdjęciu byli prezesi Stali Gorzów. Od lewej: Władysław Komarnicki, Jerzy Synowiec, Les Gondor, Ireneusz Maciej Zmora

Dodatkowo każdy mógł oznaczyć swoje drzewko tabliczką i dodać dowolny napis. Akcja od samego początku była przemyślana, drzewa stanowią ważny element w naszym życiu. Dzięki temu pusty teren stał się atrakcyjny i cieszył oko.

🔴 Ciepiela: Rozważamy wszystkie opcje, ta związana z wyłączeniem oświetlenia świątecznego również jest brana pod uwagę

Niestety, jak to bywa w tych czasach, nie wszystkie drzewa przetrwały. W 2019 roku od kilka drzew zniknęło. Jak się okazało firma budowlana na terenie, gdzie zostały posadzone drzewa, prowadziła prace ziemne. Pięć drzew zostało przesadzonych, a aż 10 obumarło. Na swoim profilu w mediach społecznościowych swojego oburzenia nie kryła miejska radna Marta Bejnar - Bejnarowicz, która napisała: 

70 drzew na 70-lecie Stali. Również ja z moim młodszym synem posadziłam wtedy drzewo. Dzisiaj 70 drzew wygląda jak na załączonym zdjęciu.

"70 drzewek dębu, klonu i jarzębiny zostało posadzonych dziś o 11.00 przy ul. Piłsudskiego tuż przy stacji Circle K (dawny Statoil) od strony Parku Kopernika. Drzewka sadzili działacze i zawodnicy klubu, ale też osoby znane z życia publicznego naszego miasta, m.in.: samorządowcy, ludzie ze świata polityki, biznesu, mediów. - Krótko mówiąc przyjaciele naszego klubu, ludzie, którym zależy na naszym mieście. Przygotowaliśmy m.in. 36 dębów - dokładnie tyle, ile jest tytułów drużynowych mistrzów Polski dla Stali - mówił Ireneusz Maciej Zmora, prezes Stali, która mistrzem była dziewięć razy. I uzupełniał z uśmiechem: - "Bierzemy też pod uwagę przyszłe osiągnięcia."

Teraz nasuwa się pytanie, co stanie się z pozostałymi drzewami w przypadku sprzedaży działki pod budowę bloków mieszkalnych w okolicy?  Z pytaniem o to czy drzewom, które zostały posadzone z okazji 70-lecia Stali grozi wycinka zwróciłam się do radnego Piotra Wilczewskiego, który był przeciwny, aby obok parku Kopernika powstawały bloki.

Drzewa, które były posadzone z okazji 70-lecia klubu, nie zostaną naruszone, ponieważ znajdują się na działce oznaczonej jako zielona, a tam nie będą budowane bloki”.

To dobra informacja. Szczególnie w czasach postępującej betonozy oraz prób zabudowywania każdej wolnej przestrzeni miejskiej.

Dziękujemy, że jesteś z nami!

Wielkimi krokami zbliża się Europejski Tydzień Mobilności, organizowany co roku od 16 do 22 września, którego zwieńczeniem jest dzień bez samochodu. Jego celem jest rozpowszechnianie wiedzy oraz znaczenia zrównoważonego transportu. Kampania zainicjowana została przez Komisję Europejską w 2002 roku i zachęca mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama