W wypadkach na pomoc czekają poszkodowani, których życie, zdrowie zależy od tego jak szybko dotrą służby. W takich miejscach może dochodzić do różnych sytuacji, więc pilnie na miejsce muszą dotrzeć zarówno medycy, strażacy jak i policjanci. Zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do różnego typu innych zagrożeń… Ich dotarcie, jest dużo ważniejsze niż przerwana wycieczka lub dyskomfort spowodowany nawet kilkugodzinnym postojem w korku.
Zobacz też:
Właśnie do takiej sytuacji doszło 16 kwietnia 2024 roku na terenie powiatu świebodzińskiego. Na 74 kilometrze autostradzie A2, w kierunku na granicę (Świecko) doszło do wywrócenia się busa. Miało być to spowodowane wystrzałem opony. Szczęśliwie kierujący nie odniósł obrażeń, jednak okazało się, że przewożony przez niego ładunek to butle z gazem. Doszło do ich rozszczelnienia. W związku z zagrożeniem wybuchem oraz skażenia koniecznym było, zamkniecie również drugiej „nitki” autostrady, w kierunku na Poznań.
Na miejsce została wezwana Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego. Niestety część kierujących zniecierpliwiona postojem postanowili zawrócić i pojechać „pod prąd”. Pojazdy tym samym zablokowały służbom dojazd do zdarzenia.
Nagrania z tego zdarzenia zostały zabezpieczone przez świebodzińskich policjantów. Aktualnie są analizowane. Policjanci dysponują numerami rejestracyjnymi pojazdów i będą dążyć do ukarania nieodpowiedzialnych kierowców.
Wszystkim, którzy będą zniecierpliwieni lub źli, że stoją w „korku” spowodowanym wypadkiem przypominamy, że czynności wykonywane przez służby maja na celu pomoc poszkodowanym, usunięcie utrudnień, czy wyjaśnienie przyczyn.
O obowiązku tworzenia korytarza życia mówią przepisy Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym:
„Art. 9. [Obowiązek ułatwienia przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu; korytarz życia] punkt : 2. W warunkach zwiększonego natężenia ruchu pojazdów utrudniającego swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego w celu umożliwienia swobodnego przejazdu tego pojazdu: podpunkt: 1) na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdem poruszający się prawym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasa ruchu;”
Ten sam artykuł w podpunkcie trzecim wskazuje, że zabrania się przejeżdżać utworzonym korytarzem pojazdom innym niż uprzywilejowane: „3. Kierującemu pojazdem innym niż uprzywilejowany zabrania się korzystania z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego utworzonej w sposób, o którym mowa w ust. 2.(…).”
Zobacz też:
Napisz komentarz
Komentarze