Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 04:36
Reklama

Rośnie liczba rozwodów kościelnych w Polsce. Jesteśmy europejskim rekordzistą

Coraz więcej Polaków zabiega o unieważnienia małżeństw zawartych w Kościele katolickim. Co roku ustanawiane są nowe rekordy.
Rośnie liczba rozwodów kościelnych w Polsce. Jesteśmy europejskim rekordzistą

Źródło: Canva

W 2023 r. w Polsce zakończyło się 197 spraw, w których zapadło 175 wyroków. 146 z nich stwierdzało nieważność małżeństwa. To najwięcej w historii Kościoła w Polsce.

Rekordzistą pod tym względem – jak podaje Ekai.pl – jest sąd diecezji tarnowskiej. W sumie rozpatrywanych jest tam 700 takich spraw. W ubiegłym roku wpłynęły 164 nowe pozwy.

Zobacz też:

Teraz jest łatwiej o rozwód w Kościele

Z raportu Instytutu Statystycznego Kościoła Katolickiego wynika, że w 2020 r. w Europie co czwarty wyrok unieważniający małżeństwo zawarte przed Bogiem został wydany w Polsce. 

„Liczba stwierdzeń nieważności małżeństwa w Kościele w Polsce od 1989 roku wzrosła o ponad 160 proc. w porównaniu z 2020 r. i wyniosła 2813” – donosił Instytut.

Dlaczego tak się dzieje?

– Po pierwsze, związki w dzisiejszych czasach szybciej się rozpadają. Po drugie, ludzie mają większą świadomość na ten temat niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. I po trzecie, proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa w Kościele został kilka lat temu znacznie uproszczony – mówi w rozmowie z gazetą.pl adwokat kościelny Michał Poczmański z Kancelarii Kanonicznej w Warszawie. 

Papież Franciszek uprościł procedurę

Uproszczenie procesu unieważniania małżeństwa kościelnego zawdzięczmy papieżowi Franciszkowi. Po zmianie jest on przeprowadzany tylko przez jedną instancję. Skróciło to czas trwania do 2-3 lat. Wcześniej było to nawet 6 lat. 

W ocenie Poczmańskiego na popularność rozwodów kościelnych wpływ mają również przykłady z życia osób publicznych. Należy do nich głośny swego czasu rozwód kościelny byłego prezesa TVP Jacka Kurskiego. 

– Ludzie często myślą: Skoro Kurski dostał unieważnienie, to dlaczego nam ma się nie udać? – wyjaśnił w rozmowie z gazeta.pl.

Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zobacz też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Arletta Bolesta 16.09.2024 12:36
Nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństw zapraszam również na swoją internetową stronę; dr Arletta Bolesta adwokat kościelny zatwierdzony; mail: [email protected]

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama