Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 18:21
Reklama

Gorzów. Obowiązek deratyzacji w mieście i pomoc kotom

Mieszkańcy osiedla Górczyn w Gorzowie od pewnego czasu borykają się z narastającym problemem.
Gorzów. Obowiązek deratyzacji w mieście i pomoc kotom

Narastający problem ze szczurami na osiedlu Górczyn jest kwestią, która budzi niepokój mieszkańców. W ciągu ostatnich miesięcy coraz więcej gryzoni pojawia się na terenie osiedla, co wpływa niekorzystnie na codzienne życie mieszkańców. Radna Marta Bejnar-Bejnarowicz podczas wrześniowej sesji Rady Miasta zaproponowała rozwiązania mające na celu kontrolę populacji szczurów na osiedlu Górczyn.

W ostatnim miesiącu dostałam kilka telefonów na temat szczurów na osiedlu Górczyn. Mam taką propozycję, aby na przyszły rok przewidzieć pieniądze na więcej budek dla kotów, bo tam, gdzie są koty, szczury nie zakładają gniazd i wtedy łatwiej można się ich pozbyć. Mam też pomysł, aby wystąpić do Spółdzielni Mieszkaniowych z taką informacją, aby pootwierać te okienka piwniczne, aby udostępnić te miejsca na budki dla kotów. Nie poradzimy sobie z tymi trutkami i innymi rzeczami  - wyjaśniła radna podczas wrześniowej sesji Rady Miasta. 

🔴 Niepokojący incydent na gorzowskim osiedlu

Urząd Miasta odniósł się do prośby radnej. Jesienią, gryzonie stają się bardziej aktywne w pobliżu terenów mieszkalnych, stąd konieczność przeprowadzenia działań deratyzacyjnych. Obowiązek przeprowadzenia jesiennej deratyzacji należy do właścicieli nieruchomości. Przypomina o tym prezydent Gorzowa. Miejskie służby, zajmujące się gospodarką komunalną poprosiły też wszystkich zarządców gorzowskich nieruchomości o dopilnowanie tego obowiązku. 

Przypominam o obowiązku przeprowadzenia od 1 do 31 października 2023 r. powszechnej deratyzacji jesiennej na terenie wszystkich nieruchomości położonych w granicach administracyjnych Miasta Gorzowa Wielkopolskiego – informuje prezydent Gorzowa.   

🔴 Remont ulicy Walczaka w Gorzowie: Brak ławek budzi niezadowolenie mieszkańców

Warto zaznaczyć, że miejskie służby również przeprowadzają corocznie deratyzację na terenach należących do miasta, w tym na skwerach i terenach zielonych. Te działania są realizowane w terminach określonych w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta, w kwietniu i październiku, a także poza tymi terminami, jeśli zachodzi konieczność.

Z kolei, Wydział Gospodarki Komunalnej i Transportu Publicznego przypomina o tym obowiązku zarządcom wszystkich gorzowskich nieruchomości. Pracownicy wydziału proszą również zarządców o rozważenie możliwości uchylenia  okien piwnicznych dla dziko żyjących kotów na terenach będących w ich zarządzie oraz wskazanie proponowanych miejsc, gdzie miasto, w porozumieniu z organizacjami działającymi na rzecz ochrony zwierząt, przygotuje się do ustawienia w przyszłym roku budek dla kotów dziko żyjących, które w przyszłym roku mogłyby być ustawione. Miasto dwa razy do roku kupuje ocieplane budy dla kotów, które rozmieszczane są na terenie Gorzowa.  

Działania te mają pewien charakter prewencyjny, ale przede wszystkim humanitarny i nie zwalniają z obowiązku deratyzacji. Prowadzone przez naukowców badania pokazują, że rola kotów w kontrolowaniu szczurzej populacji jest aktualnie nieznaczna. Warto też przy tej okazji przypomnieć o sterylizacji kotów czyli regulowaniu ich populacji w miastach, ponieważ koty od polowań na szczury wolą polowania na mniejsze i łatwiejsze do złowienia zwierzęta i ptaki, w tym gatunki chronione, co stanowić może pewne zagrożeniem dla ekosystemu - wyjaśnił Wiesław Ciepiela rzecznik Urzędu Miasta. 

Dziękujemy, że jesteś z  nami!

W Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu przy ul. Warszawskiej odbyło się uroczyste otwarcie Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA. Można tam stworzyć własny film animowany, sprawdzić symetrię swojej twarzy, dowiedzieć się, jak działa pamięć ultrakrótkotrwała oraz posłuchać muzyki nie uchem, a np. łokciem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama