Chirurdzy naczyniowi właśnie testują nowy sprzęt, który obiecuje rewolucję w dziedzinie operacji naczyniowych. Ta innowacyjna aparatura do obrazowania wykorzystuje dwutlenek węgla zamiast klasycznego jodowego środka kontrastującego, co czyni ją bezpieczniejszą dla pacjentów z niewydolnością nerek.
Klasyczny środek kontrastujący, który często stosowany jest podczas operacji naczyniowych, może powodować powikłania u pacjentów z chorobami nerek. Z tego powodu wprowadzenie nowej aparatury, która wykorzystuje dwutlenek węgla jako środek kontrastujący, jest ogromnym postępem w dziedzinie chirurgii naczyniowej.
Klasyczny środek może powodować niewydolność nerek u pacjentów z chorobami tego narządu. Ten wykorzystujący dwutlenek węgla jest bezpieczniejszy – tłumaczy lek. Olga Szyroki, szefowa pododdziału i poradni chirurgii naczyniowej
Nasi chirurdzy naczyniowi wykorzystują nową aparaturę do przeprowadzania różnorodnych zabiegów. Jednym z nich jest wszczepienie stentgraftu, czyli protezy naczyniowej, która jest stosowana w przypadku tętniaków. Dzięki nowej aparaturze chirurdzy mogą przeprowadzać nawet wielogodzinne zabiegi, takie jak leczenie pacjentów z silnie zwężonymi tętnicami udowymi, które powodowały ból w łydkach uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Nasi chirurdzy wykorzystują nową aparaturę m.in. do wszczepienia stentgraftu (protezy naczyniowej). Z jej pomocą wykonali też wielogodzinny zabieg leczenia pacjenta, który miał tak zwężone tętnice udowe, że ból w łydkach nie pozwalał mu przejść więcej niż kilka kroków - poinformował Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie na swoim profilu na Facebooku.
Podstawową funkcją środka kontrastującego podczas operacji naczyniowych jest umożliwienie chirurgom obrazowania stanu naczyń. Dzięki zastosowaniu dwutlenku węgla, który nie uszkadza nerek, badanie może być powtarzane wielokrotnie, co zwiększa precyzję i dokładność podczas zabiegu. Jest to szczególnie istotne w przypadku skomplikowanych operacji naczyniowych, które wymagają szczegółowej wizualizacji anatomicznej.
Zabiegi, które wykonują gorzowscy naczyniowcy:
- wewnątrznaczyniowe: zaopatrzenie tętniaka i rozwarstwienia aorty piersiowej i brzusznej stentgraftem, PTA i stentowanie tętnic kończyn dolnych, górnych, przetok dializacyjnych, tętnic nerkowych, trzewnych, podobojczykowych, PTA z neuroprotekcją tętnic szyjnych, zaopatrywanie tętniaków w różnych obszarach naczyniowych
- metodą klasyczną: wycięcie i zaopatrzenie tętniaka aorty brzusznej, wycięcie i zaopatrzenie tętniaków tętnic obwodowych, pomostowanie, embolektomie, endarterektomie aorty, tętnic biodrowych i obwodowych, zaopatrywanie uszkodzeń urazowych i jatrogennych, zabiegi udrożnienia tętnic szyjnych, zabiegi związane z wytworzeniem, plastyką, zamknięciem przetok dializacyjnych
- gorzowscy specjaliści robią też zabiegi hybrydowe, polegające na połączeniu obu metod.
Dziękujemy, że jesteś z nami!
Kolejnym gościem w programie #autorozmowni jest Tomasz Kuryś! Dziecko sportu o zawziętym charakterze. Pewnego dnia postanowił, że chce czegoś nowego! Rzucił inne aktywności na rzecz tenisa plażowego. Teraz jest w Gorzowie jego głównym pasjonatem i propagatorem. Kto chce może dołączyć do drużyny i bawić się świetnie z grupą Beach Tennis Gorzów Wielkopolski.
Napisz komentarz
Komentarze