Jednym z głównych skutków zatrzymywania wód deszczowych przez trawniki jest odciążenie miejskiego systemu kanalizacyjnego. W momencie intensywnych opadów, trawniki pełnią rolę naturalnych zbiorników retencyjnych, które pochłaniają wodę, opóźniając jej odpływ do kanalizacji. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko powodzi oraz przeciążenia sieci kanalizacyjnej, co jest szczególnie ważne w czasach częstszych i bardziej intensywnych opadów deszczu, które występują w związku z zmianami klimatycznymi.
Kolejną korzyścią wynikającą z istnienia trawników jest regulacja klimatu miejskiego. Zielone powierzchnie przyczyniają się do zwiększenia poziomu wilgotności w mieście oraz zmniejszenia ekstremalnych temperatur. Trawa skutecznie chłodzi powietrze wokół siebie, dzięki czemu można obniżyć temperaturę w otoczeniu. Jest to szczególnie ważne w okresach upałów, kiedy to miasta narażone są na tzw. efekt wyspy ciepła, czyli sytuację, w której obszary miejskie są znacznie gorętsze niż tereny wiejskie. Dzięki trawnikom można złagodzić skutki tego zjawiska i poprawić komfort życia mieszkańców.
🔴 W Gorzowie powstaje nowy raj dla smakoszy ryb?
Trawniki pełnią również istotną rolę w naturalnym oczyszczaniu powietrza. Rośliny, w tym trawa, są znane ze swojej zdolności do absorpcji dwutlenku węgla i wydzielania tlenu podczas procesu fotosyntezy. Poprzez zielone powierzchnie w mieście można zatem skutecznie redukować stężenie dwutlenku węgla, co ma pozytywny wpływ na jakość powietrza. Ponadto, trawniki działają jak filtry, zatrzymując pyły i inne zanieczyszczenia powietrza. To istotne zwłaszcza w miastach, gdzie poziom zanieczyszczenia powietrza jest z reguły wyższy niż na obszarach wiejskich.
Dlatego uczennica 2 Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim napisała petycję do dyrektora mgr Tomasza Pluty.
Zwracamy się o ograniczenie koszenia trawników do tych miejsc, w których jest to konieczne oraz ustawienie kosiarek na możliwie najwyższy poziom, tak aby zapobiegać kwitnieniu traw i utrzymać pewną estetykę terenu, ale utrzymać jak najwyższą wysokość roślin – napisała uczennica 2 Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim.
Na ten moment petycję podpisało 30 osób. Każdy może podpisać petycję. Wystarczy wejść TUTAJ.
Dziękujemy, że jesteś z nami!
Rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski
Napisz komentarz
Komentarze