Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 02:37
Reklama

Bobry na brzegach Kłodawki

Teren przy gorzowskiej Kłodawce stał się nowym domem dla grupy bobrów, które postanowiły zagościć na dłużej. Jednakże ich obecność wiąże się z poważnym zagrożeniem dla drzew znajdujących się wzdłuż brzegów tej rzeczki.
Bobry na brzegach Kłodawki

Źródło: Kadr z wideo

Miejska radna jakiś czas poprosiła urzędników, o zabezpieczenie i monitorowanie drzew wzdłuż Kłodawki. Przedstawiciele Urzędu Miasta Gorzowa zapowiedzieli, że zajmą się tym i faktycznie drzewa zostały zabezpieczone. Jednak to zabezpieczenie, wcale bobrom nie przeszkadza. Gryzonie podgryzają pnie drzew pod zabezpieczeniem. Wygląda na to, że zwierzęta na dobre zadomowiły się w gorzowskiej rzece i sieją tam spustoszenie. 

Według Wikipedii bobry uważane są za największe gryzonie. To zwierzęta silnie terytorialne, rodzinne i zasadniczo monogamiczne; wiedzą nocny tryb życia. Posiadają szereg cech morfologicznych, które ułatwiają im prowadzenie ziemnowodnego trybu życia – mogą przebywać pod wodą bez przerwy nawet do 15 minut. Bobry należą do nielicznego grona gatunków, które potrafią przystosować środowisko do własnych potrzeb. Dzięki wyjątkowo silnym siekaczom bobry potrafią ściąć bardzo grube drzewa, o średnicy nawet do 1 m. Do najbardziej charakterystycznych śladów funkcjonowania bobrów w środowisku należą budowane przez nie tamy.  

Piękna pogoda sprzyja spacerom wzdłuż Kłodawki, co przyczynia się do częstszego napotykania bobrów. Zobacz wideo. 

Wideo - Marta Czernicka


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama