Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 05:24
Reklama

Podziel się zniczem!

Zbliża się Święto Zmarłych. W dobie wysokich cen nie wszystkich będzie stać na to, żeby kupić znicze i postawić na grobach bliskich. Jest na to sposób.
Podziel się zniczem!

Autor: Pixabay

Zniczodzielnia jest coraz częściej spotykana na polskich cmentarzach. Zaczęło się kilka lat temu. Wówczas stanęła pierwsza. Teraz zniczodzielnie są organizowane na kolejnych nekropoliach. Jaka jest ich idea? Zniczodzielnie pojawiły się w Polsce w 2019 roku. W Gorzowie natychmiast podchwycono nowatorski pomysł i tego samego roku prowadzono takie rozwiązanie na cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej.

🔴Prognozy ekspertów nie napawają optymizmem

Co to jest zniczodzielnia?

Idea jest prosta. Zniczodzielnia to konstrukcja w postaci regału znajdująca się na wolnym powietrzu na terenie cmentarza. Może z nich nieodpłatnie skorzystać każdy. Zamiast wyrzucać znicze do kosza, można je odłożyć na półkę dając możliwość, by skorzystała z nich inna osoba. Na półkach zniczodzielni znajdują się tylko oprawy zniczy. Aby je ponownie użyć, trzeba dokupić do nich wkład.

Jakie korzyści daje niosą zniczodzielnie?

Pozwalają nie tylko na zaoszczędzenie pieniędzy i stanowią wsparcie dla osób mniej zamożnych, ale mają również pozytywny wpływ na środowisko. Dzięki ponownemu wykorzystaniu zniczy, które mają często dekoracyjne zdobienia, nie trafiają one do kontenera z odpadami, lecz są ponownie wykorzystywane.

🔴Tramwaje zmorą kierowców!

Od 2019 roku tak zwana „wypożyczalnia zniczy” funkcjonuje również na terenie cmentarza komunalnego naszego miasta. Metalowe szafki stoją tuż przy bramie głównej od strony cmentarza oraz przy kaplicy. Pomysł wprowadzenia zniczodzielni od początku zyskał aprobatę osób odwiedzających groby bliskich na terenie nekropoli przy ul. Żwirowej.

Gorzowianie zgadzają się z ideą, że lepiej pozostawić oprawę znicza, która jest przydatna do kolejnego użycia, niż wyrzucać go na śmietnik. Nie trzeba też nikogo uświadamiać, że w ten sposób wspieramy osoby gorzej zarabiające, a w szczególności emerytów i rencistów których często nie stać na takie wydatki.

Dziękujemy, że jesteście z nami!

Gorzowski Wydział AWF ma już 50 lat i zainaugurował kolejny rok akademicki. Uczelnia działa w Gorzowie od 1971 roku. Kształci na kierunkach dietetykach, fizjoterapia i wychowanie fizyczna. Zapytaliśmy o plany na rozwój z okazji jubileuszu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama