Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 05:31
Reklama

Mała rzecz a cieszy! Skwer obok dawnego kina Słońce zazielenia się

Ciągle narzekamy, że nasze miasto jest tylko betonowane, a zieleni jest jak na lekarstwo. Mamy dobrą informację dla mieszkańców Gorzowa. Miejsce, które do tej pory nie zachwycało swoim wyglądem, teraz będzie cieszyć oko i posłuży lokalnej społeczności.
Mała rzecz a cieszy! Skwer obok dawnego kina Słońce zazielenia się

Autor: gorzowskie.pl

Na skwerze koło dawnego kina Słońce u zbiegu ulic: Chrobrego i Wybickiego powstaje park kieszonkowy. We wtorek 11 października sadzono tu kwiaty i trawy, nie jest to, jedyny kieszonkowy park w mieście nad Wartą. Pierwszy, który powstał w 2021 roku mieści się na osiedlu Słonecznym i cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców. Prace nad drugim parkiem kieszonkowym rozpoczęły się w maju. Najpierw został wymieniony murek oporowy, naprawy oraz wymiany doczekała się również część chodników, a we wtorek posadzono tu kwiaty i trawy.

🔴Aktualizacja: Czy powstanie linia tramwajowa łącząca Górczyn i Piaski?

Park kieszonkowy — definicja

Park kieszonkowy to po prostu park o niewielkiej powierzchni. Jaka ona ma być, tego nie podają przepisy, ale najczęściej jest to 300-1000 m². Zagraniczne źródła mówią, że park kieszonkowy może być zieleńcem nawet do 5 tys. m², ale przy takim rozmiarze ma on już niewiele wspólnego z określeniem „niewielki”. Parki kieszonkowe są publicznymi terenami zielonymi między budynkami w centrach miast lub na osiedlach, z elementami małej architektury, przeznaczonymi do rekreacji i wypoczynku. Parki kieszonkowe są sposobem na tworzenie nowych terenów zielonych w przestrzeni miejskiej, szczególnie dużych miast. Założeniem parków kieszonkowych jest wprowadzenie zielonych stref relaksu w miastach, szczególnie tych, gdzie intensywna zabudowa pochłania coraz większe tereny. To w obliczu zmian klimatycznych, co w miastach objawia się coraz wyższą temperaturą, która życie w „betonie” czyni coraz mniej znośną. Parki kieszonkowe, jako lokalne wyspy zieleni, kształtują swoisty mikroklimat i łagodzą zmiany klimatyczne w miastach. 

Dziękujemy, że jesteście z nami!

Spółka Inneko zajmująca się m.in. wywozem odpadów zajmuje się ich składowaniem i przetwarzaniem. Segregacja i odzyskiwanie surowców wtórnych to podstawa działania instalacji komunalnej w Chruściku. Inneko idzie jednak dalej i wykorzystuje to co z pozoru wydawało się już stracone i bezużyteczne i z takiego odpadu wytwarza paliwo alternatywne, w skrócie RDF, lub wypełniacz dodawany do cementu.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama