Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 24 października 2024 22:14

Co warto wiedzieć o wykupie samochodu osobowego z leasingu?

Przedsiębiorcy bardzo chętnie stawiają na auta w leasingu, które pozwalają korzystać z niezwodnych pojazdów firmowych, bez konieczności ich kupowania. W tym wypadku korzystamy z samochodu podczas trwania umowy leasingowej i płacimy comiesięczne kwoty za użytkowanie. Po danym okresie takie auto można wykupić lub oddać leasingodawcy, a następnie skorzystać z innego. Sprawdźmy, co warto wiedzieć o wykupie samochodu osobowego z leasingu. Jak odbywa się ten proces? Czy warto postawić na wykup pojazdu z leasingu?
  • 17.04.2023 12:47
  • Autor: Grupa Tipmedia
Co warto wiedzieć o wykupie samochodu osobowego z leasingu?

Leasing samochodu osobowego

Przedsiębiorcy bardzo chętnie stawiają na auta w leasingu, które dają wiele korzyści. Pamiętajmy o tym, że wybór danej oferty leasingowej ma wpływ na wykup samochodu osobowego z leasinguIstotne jest to, że firmy oferują dwa rodzaje umów:

  • Leasing finansowy
  • Leasing operacyjny

Znacznie częściej wybierany jest leasing operacyjny. Jednakże każda z tych opcji wywołuje różne konsekwencje podatkowe, co trzeba mieć na uwadze. W leasingu finansowym własność danego przedmiotu automatycznie przechodzi na użytkownika po zakończeniu czasu trwania umowy. Jest to związane z faktem, że stanowił on środek trwały już w momencie zawierania umowy. Z kolei w operacyjnym leasingu korzystające może wykupić auto po zakończeniu czasu trwania umowy, gdyż przedmiot pozostawał w środkach trwałych leasingodawcy. Podatnik ma możliwość wykupienia pojazdu w celach prywatnych lub firmowych, zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. 

Wykup samochodu osobowego z leasingu

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest umowa leasingu operacyjnego. To wygodna opcja, która pozwala użytkować pojazd w ramach prowadzonej firmy, nie martwiąc się wysokimi kosztami zakupu. W efekcie firmy uzyskują wiele korzyści, gdyż umowa ta daje możliwość wykupu auta po niższej cenie niż początkowa. Z jakimi konsekwencjami musimy się liczyć? Wiele zależy od tego, czy przedsiębiorca zamierza wykupić auta na cele prywatne, czy też w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Istotne informacje znajdziemy na stronie poradnikprzedsiebiorcy.pl.

Wykup samochodu osobowego z leasingu może odbyć się w ramach prowadzonej firmy. W tej sytuacji otrzymujemy fakturę VAT, która potwierdza sprzedać. To odrębna czynność od fakturowania leasingowych rat, gdyż leasing operacyjne jest usługą, a wykup jest jednoznaczny z dostawą towaru. Wykupiony pojazd wprowadzimy do firmy jako środek trwały lub ujmiemy go w kosztach firmowych wtedy, gdy wartość wykupu nie jest wyższa niż 10 tys. zł. Jeśli wartość ta jest wyższa, podatnik musi wprowadzić samochód osobowy do ewidencji środków trwałych i dokonać amortyzacji na podstawie danego planu amortyzacji. Wszystko to wskazane zostało w ustawie o PIT.

W takim wypadku wartością początkową jest cena nabycia, czyli kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem. Są one naliczone do dnia przekazania pojazdu do użytkowania i pomniejszone o VAT naliczony oraz skorygowaną w razie potrzeby o różnice kursowe. Jak widzimy, wykup samochodu osobowego z leasingu to ciekawa propozycja dla każdego przedsiębiorcy. 

Nie bez powodu przedsiębiorcy tak często stawiają na auta w leasingu. Nie zawsze firmę stać na to, aby zakupić nowy pojazd, dlatego alternatywą jest leasing. Warto postawić na zaufaną firmę leasingową, która zapewnia atrakcyjne warunki i kompleksowe wsparcie podczas wyboru. Po zakończeniu czasu trwania umowy bardzo często wykupowany jest pojazd, który można użytkować w celach prywatnych lub w ramach prowadzonej firmy. Przedsiębiorcy częściej wybierają leasing operacyjny. 

--- Materiał zewnętrzny ---