Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 21:32

Czy PIT-2 do 26 roku życia ma sens?

Polskie prawo podatkowe to bardzo obszerny i dla wielu osób niezrozumiały akt prawny. Co więcej, pod uwagę należy wziąć również zmiany, jakie zostały wprowadzone w związku z wdrożeniem w styczniu 2022 roku tzw. Polskiego Ładu. Wydaje się, że od tamtego czasu podatnicy mają jeszcze więcej pytań dotyczących m.in. rocznego rozliczenia. Jednym z interesujących tematów jest PIT-2 do 26 roku życia.
  • 09.03.2023 12:40
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czy PIT-2 do 26 roku życia ma sens?

Co to jest PIT-2? 

Formularz PIT-2 jest dokumentem, za pomocą którego pracownik ma możliwość złożenia oświadczenia uprawniającego zakład pracy do stosowania kwoty zmniejszającej podatek. Co więcej należy zauważyć, że dotychczas dokument ten miał swoje ugruntowanie w świetle osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Niemniej zmiany wynikające z Polskiego Ładu wprowadziły dodatkowo m.in. możliwość oświadczenia zamiaru preferencyjnego rozliczania wspólnie z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Ponadto wprowadzono nowelizacje obowiązujące od 1 stycznia 2023 r. Polegają one m.in. na zastosowaniu kwoty zmniejszającej podatek nawet u 3 płatników. Więcej szczegółowych informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://poradnikpracownika.pl/. Tak naprawdę niezwykle istotne jest bieżące śledzenie wprowadzanych zmian, bowiem to na podatniku ciąży obowiązek prawidłowych rozliczeń z urzędem skarbowym. 

Jak działa kwota zmniejszająca podatek?

Mając na uwadze to, że PIT-2 uprawnia pracodawcę do stosowania kwoty zmniejszającej podatek, warto również poruszyć temat dotyczący tego, jak w praktyce funkcjonuje wspomniane zagadnienie. Należy zauważyć, że kwotę wolną od podatku rozlicza się w postaci miesięcznych zaliczek. Niemniej pracodawca jest uprawniony do stosowania takich przepisów tylko wówczas, gdy pracownik złożył stosowne oświadczenie. W praktyce mowa o 1/12 w stosunku do miesięcznych zaliczek. Przykładowo w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca można mówić o kwocie 425 zł miesięcznie. Pośród wspomnianych zagadnień pozostaje jeszcze pytanie dotyczące tego, jak kształtuje się sytuacja w przypadku osób korzystających z ulgi dla młodych? Czy funkcjonuje takie pojęcie, jak PIT-2 do 26 roku życia?

Dokument PIT-2 do 26 roku życia

Osoby młode, które rozpoczynają swoją karierę zawodową mogą skorzystać z wielu preferencji, takich jak chociażby wspomniana wcześniej ulga dla młodych. Dzięki wspomnianym udogodnieniom można mówić chociażby o tzw. PIT zerowym. W związku z tym, jak opisywana sytuacja ma się w przypadku PIT-2 do 26 roku życia? Otóż w praktyce nie istnieją żadne przeciwwskazania do tego, aby taka osoba złożyła opisywany dokument. Niemniej należy pamiętać o tym, że jego zastosowanie będzie wyłączone aż do momentu, w którym pracownik ukończy 26. rok życia lub jego przychody przekroczą 85 528 zł. Dopiero przekroczenie jednego ze wspomnianych czynników spowoduje pomniejszanie zaliczek o kwotę zmniejszającą podatek. W związku z tym, PIT-2 do 26 roku życia może być korzystnym rozwiązaniem m.in. wtedy, gdy roczne wynagrodzenie pracownika przekracza określony wyżej próg. Co więcej należy mieć na uwadze to, że od 2023 roku będzie można zrezygnować ze stosowania zerowego PIT. W takich przypadkach rozsądne wydaje się złożenie opisywanego oświadczenia.

--- Materiał zewnętrzny ---