W jakim celu stosuje się wentylację przemysłową?
Systemy wentylacyjne montowane są przede wszystkim na halach produkcyjnych, jednak coraz częściej wykorzystuje się je również w przestrzeniach magazynowych oraz biurowych. Prawidłowo funkcjonująca wentylacją pozwala:
- usunąć nieświeże powietrze,
- oczyścić powietrze dostające się do otoczenia,
- utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu,
- pozbyć się nadmiaru wilgoci.
Wpływa ona przede wszystkim na komfort pracy, jednak jest też bardzo istotna w kontekście utrzymania sprawności maszyn produkcyjnych czy odpowiedniego poziomu zapylenia. Wentylacja przemysłowa to ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala efektywniej ogrzewać powietrze zimową porą oraz schładzać je latem. Doskonale sprawdza się w niemal każdej gałęzi przemysłu.
Jak działa wentylacja przemysłowa?
Nowoczesne systemy wentylacyjne to zaawansowane technicznie rozwiązania, które pozwalają zmaksymalizować korzyści, jednocześnie minimalizując koszty użytkowania. Najczęściej stosuje się wentylatory, które wprawiają powietrze w ruch. Następnie przedostaje się ono do systemu wentylacyjnego, który wyposażony jest w szeroki zakres funkcji obróbki. Powietrze przechodzi przez filtr wstępny, wtórny oraz elektrostatyczny. Istnieje możliwość ogrzania go lub schłodzenia przy pomocy systemu gazowego, chłodniczego oraz systemu pompy ciepła. Jednocześnie powietrze zostaje nawilżone, zanim z powrotem będzie oddane do otoczenia. W zespołach wentylatorowych zostały wyeliminowane napędy pasowe, co pozwala minimalizować straty energii. Nowoczesne wentylatory mogą pracować w środowiskach korozyjnych, a także w różnych warunkach temperaturowych. Istnieje możliwość wyboru dwóch rodzajów konstrukcji:
- wieloblokowej - zapewnia ona różnorodność wyboru konfiguracji oraz jest łatwa w transporcie,
- monoblokowej - czas jej montażu jest krótki, jest ona w pełni szczelna.
Wybór konkretnych rozwiązań uzależniony jest od potrzeb konkretnej jednostki oraz warunków, jakie panują w wybranych pomieszczeniach. Warto pamiętać, że nowoczesne systemy wentylacyjne powinny nie tylko minimalizować straty energii, lecz również być przyjazne środowisku naturalnemu. Jednocześnie bardzo istotna jest ich funkcjonalność, pozwalająca zachować optymalne warunki pracy.
Normy i przepisy prawa
W przypadku wyboru systemu wentylacji przemysłowej nie obowiązuje całkowita dowolność. Należy bowiem mieć na uwadze, że urządzenia muszą spełniać normy PN-83/B-03430 z dn. 8 lutego 2020 r. Ponadto ich celem jest zapewnienie optymalnych warunków pracy, wynikających między innymi z obowiązujących przepisów prawa. Z drugiej strony, systemy wentylacyjne pozwalają zmniejszyć poziom zapylenia, który również podlega regulacjom prawnym. Dobrym rozwiązaniem okazują się instalacje, które pozwalają jednocześnie oczyszczać powietrze i odzyskiwać z niego ciepło. Dzięki nim możliwe jest zachowanie efektywności energetycznej budynku przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów. Wentylację przemysłową należy dostosować do specyfiki miejsca - przykładowo, w przypadku pomieszczeń o dużym ryzyku pożaru, instalacja musi zawierać w sobie elementy niepalne. W innych sytuacjach możliwy jest montaż klasycznych rur elastycznych bądź modeli ocynkowanych.