Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 23 października 2024 02:29

Osiedle otwarte czy zamknięte - gdzie kupić nowe mieszkanie?

Planujesz kupno nowego mieszkania i na oku masz kilka nieruchomości? Część z nich znajduje się na osiedlach otwartych, a inne na zamkniętych? Jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami osiedli? Które z nich jest przyjaźniejsze dla mieszkańców, bezpieczniejsze dla dzieci i zapewniające wyższy komfort życia? Postaramy się na te pytania odpowiedzieć w tym artykule.
  • 20.01.2023 11:23
  • Autor: Grupa Tipmedia
Osiedle otwarte czy zamknięte - gdzie kupić nowe mieszkanie?

Osiedla zamknięte — co to takiego?

Wiele osób na pytanie, co wybrać, osiedla otwarte czy zamknięte jednoznacznie wskazuje na zamknięte. Dlaczego? Przede wszystkim dają one większe poczucie bezpieczeństwa niż mieszkanie na osiedlach otwartych, na które każda osoba ma dostęp. Osiedle zamknięte najczęściej jest terenem ogrodzonym, na które prowadzi jedna lub kilka bram. Aby je otworzyć, trzeba mieć dedykowany dla nich pilot, znać kod dostępu, a na droższych osiedlach może znajdować się całodobowa ochrona i portierzy, wpuszczający mieszkańców i ich gości do środka. Część osób właśnie tego oczekuje od swojego miejsca życia, czując się po prostu bezpiecznie. Mieszkanie na osiedlu zamkniętym może jednak mieć pewne wady, szczególnie jeśli często odwiedzają cię goście, kurierzy itp. Problemy z dostaniem się do środka mogą wymagać od ciebie częstego opuszczania mieszkania i potwierdzania tożsamości osób, które chcą się do ciebie dostać. Zamknięte osiedle daje poczucie intymności i prywatności, o którą nie jest tak łatwo na osiedlach otwartych. Miejsca takie są także bezpieczniejsze dla naszego majątku, szczególnie samochodów. W większości przypadków zamknięte osiedla są terenem ściśle monitorowanym kamerami video, dlatego wszelkie próby kradzieży lub wandalizmu mogą być szybko wykryte, a odpowiedzialne za nie osoby odnalezione. Jeżeli godzisz się na takie ograniczenia, to osiedla zamknięte mogą być dla ciebie dobrym wyborem.

Osiedla otwarte - ich zalety i wady

Wiele osób świadomie jednak decyduje się na otwarte osiedla, uznając je za bardziej przystępne do życia. Nie nakładają one na mieszkańców tak wiele ograniczeń, choć i tu możemy mieć do czynienia z pewnymi utrudnieniami. Inaczej niż w przypadku osiedli zamkniętych, na otwartych może być większy problem o znalezienie miejsc parkingowych, jeśli są one ogólnodostępne. Otwarte osiedla nierzadko są również miejscem spotkań młodzieży z sąsiednich bloków i domów, dlatego nie rzadko trudniej tu o spokój i ciszę. Jeżeli masz w planach pracować w mieszkaniu, to otwarte osiedle nie do końca musi się do tego nadawać. Dużą zaletą mieszkania na takich osiedlach jest swoboda poruszania się bez konieczności legitymowania. Każda osoba może wejść i wyjść z terenu osiedla, nikomu nie przedstawiając celu swojej wizyty.

O czym pamiętać, zanim kupisz mieszkanie?

Jeśli już zdecydowałeś się na kupno mieszkania od dewelopera i masz wybrany lokal, pamiętaj o kilku ważnych rzeczach przed podpisaniem umowy. Rynek pierwotny, tak bardzo popularny wśród młodych klientów kupujących swoje pierwsze mieszkanie, bardzo często skrywa liczne pułapki, często niedostrzegane przez niewprawne oko. W wielu przypadkach dotyczą one błędów w sztuce budowlanej, niedoróbek deweloperskich oraz innych fuszerek, które mogą ujawnić się po pewnym czasie, a powinny być naprawione przez sprzedającego. Jeżeli chcesz uniknąć takich problemów, warto umówić się na odbiór techniczny z inżynierem. Pomoże ci on sprawdzić stan mieszkania i podpowie, czy jest w dobrym stanie czy jednak coś trzeba w nim poprawić.

Jeśli interesuje cię ten temat, dowiedz się więcej czym są odbiory mieszkań Zielona Góra.

--- Artykuł sponsorowany ---