Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 17:32

Śruby kulowe – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Nierdzewne śruby stosowane są przede wszystkim w przemyśle, ale znajdują również zastosowanie w gospodarstwach domowych. Najpopularniejsze z nich to zdecydowanie śruby kulowe, a także śruby trapezowe oraz śruby mikrometryczne. Chcesz dowiedzieć się, jak skonstruowana jest śruba kulowa, jakie ma zastosowanie oraz ile kosztuje? Zapraszamy do lektury!
  • 30.09.2022 11:11
  • Autor: Grupa Tipmedia
Śruby kulowe – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Czym charakteryzują się śruby kulowe? 

Śruby kulowe ze względu na swoją konstrukcję, a także na obecność specjalnej nakrętki, tworzą przekładnię kulową. Zakończone są misternie wykonanym gwintem kulowym, współpracującym z nakrętką kulową. Warto dodać, że przekładnia kulowa poddawana jest często obróbce termicznej podczas produkcji, dzięki czemu zyskuje ona znakomite wykończenie. Śruby toczne mają za zadanie zamieniać ruch obrotowy w ruch liniowy, a dzieje się to dzięki odpowiedniej nakrętce oraz elementom tocznym.


 

Śruba kulowa razem z nakrętką, a także przekładnią kulową mogą być wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Dotyczy to zresztą również innych rodzajów śrub nierdzewnych, takich jak śruba trapezowa czy śruba mikrometryczna. Jeśli chodzi o śruby i nakrętki kulowe o średnicy 120 mm, to są one chętnie stosowane do dużych maszyn przemysłowych. Z kolei te o mniejszych wymiarach sprawdzą się do sprzętów mniejszych i bardziej precyzyjnych.


 

Co ciekawe, śruby i nakrętki kulowe znajdują także zastosowanie w amatorskich pracach technicznych. Ponieważ są dosyć tanie, wykorzystuje się je zamiast śrub mikrometrycznych lub śrub trapezowych do mniej zaawansowanych konstrukcji. Warto wiedzieć, że śruby toczne są w stanie zastąpić niektóre elementy narzędzi oraz omawianych konstrukcji.


 

Śruby kulowe i nakrętki kulowe – co jeszcze warto o nich wiedzieć?

By zapewnić urządzeniu prawidłową pracę, bardzo ważny jest odpowiedni dobór śruby kulowej. Jeśli chodzi o śruby w mniejszych rozmiarach, to zazwyczaj są one szlifowane, zaś większe – walcowane. Rodzaj wykończenia wpływa na wytrzymałość, a także precyzję śruby. Ze względu na to, że śruby o większej średnicy muszą mieć lepszą wytrzymałość, poddaje się je walcowaniu.


 

Pracują bowiem w dużych urządzeniach, np. w maszynach CNC. Warto mieć również na uwadze fakt, że śruby kulowe występują w różnych rozmiarach. Dzięki temu bez problemu można dopasować je do konkretnego układu. Daje to również możliwość zakupu śrub na metry, co jest niewątpliwie bardzo ekonomicznym rozwiązaniem.


 

Producenci śrub i nakrętek kulowych

Jeśli chodzi o producentów śrub kulowych, to przede wszystkim warto zwrócić uwagę na firmę HIWIN. Są one wykonane z niezwykłą dokładnością, a oprócz tego wykazują znakomitą wytrzymałość zarówno na małe, jak i duże obciążenia. W skład przekładni kulowych firmy HIWIN wchodzi śruba oraz nakrętka kulowa, a także zespół łożyskowy. Oprócz tego godnym polecenia producentem śrub kulowych jest VTX. Są to japońskie śruby bardzo wysokiej jakości, a każdy element poddawany jest dokładnej kontroli na wszystkich etapach produkcji.


 

Części techniki liniowej jak śruby i nakrętki kulowe, bloki łożyskujące, prowadnice rolkowe, prowadnice teleskopowe, wałki na podporach i wiele więcej znajdziesz w sklepie EBMiA.pl

--- Artykuł sponsorowany ---