Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 14:29

System alarmowy w firmie – jak działa i na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Instalacja systemów alarmowych znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa dokumentacji, materiałów, sprzętu, a także samych pracowników. Dowiedz się, jak działa system alarmowy w firmie oraz co wziąć pod uwagę zanim dokonasz kupna konkretnego zestawu urządzeń.
  • 27.09.2022 13:46
  • Autor: Grupa Tipmedia
System alarmowy w firmie – jak działa i na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Po co instaluje się systemy alarmowe?


 

Systemy alarmowe instaluje się po to, aby natychmiast poinformowały o próbie nieautoryzowanego wtargnięcia na dany obszar. Może to dotyczyć posesji wokół budynku, samego budynku czy konkretnego pomieszczenia. Fizycznie jest to tak naprawdę zestaw połączonych ze sobą urządzeń: sygnalizatorów, centrali alarmowej, czujników, komunikatorów i dialerów.

 

O czym informuje system alarmowy?


 

Poza faktem lub próbą włamania, system alarmowy jest także w stanie zaalarmować o fakcie wystąpienia innego niepożądanego zdarzenia. Chodzi tu o zdarzenia takie jak wyciek gazu, dym w budynku czy pożar. Jest to możliwe dzięki integracji centrali alarmowej z odpowiednimi czujnikami.


 

Sama centrala alarmowa może posiadać funkcję wysyłania powiadomień do konkretnych służb. Może natychmiast poinformować straż pożarną o pożarze, policję o próbie włamania oraz samego właściciela biura. W ten sposób alarm pomoże uniknąć wielu niebezpiecznych zdarzeń. Jak wiec widać, jest to system, który znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa samych budynków, znajdujących się w nich dokumentów, maszyn i urządzeń, a także oczywiście ludzi.

 

Budowa i działanie systemów alarmowych


 

Powiedzieliśmy już, że system alarmowy to zespół współpracujących ze sobą urządzeń. Dodajmy teraz, że można go rozbudować o nowe funkcje i większą ilość urządzeń, tym samym zwiększając zasięg działania. Wszystko zależy od naszych potrzeb, istniejących zagrożeń, powierzchni budynku firmowego oraz oczywiście od budżetu, którym dysponujemy.


 

Czujniki ruchu, czujniki dymu i detektory gazu


 

Na początku trzeba dobrać konkretne detektory. Aby zapobiegać włamaniom trzeba wyposażyć system alarmowy w firmie w czujniki ruchu. Ich zadaniem jest aktywowanie alarmu w momencie wykrycia intruza. Można jednak zabezpieczyć się jeszcze przed faktem instalując odpowiednie czujniki wibracyjne lub magnetyczne przy drzwiach oraz oknach. Do systemu warto też włączyć czujniki dymowe i czujki gazu, reagujące od razu po wykryciu zagrożenia.


 

Centrala alarmowa


 

Zadaniem centrali jest prawidłowa interpretacja zdarzeń na chronionym obszarze, a następnie wysłanie odpowiedniego komunikatu tekstowego właściwym organom, takim jak policja, straż pożarna, firma ochroniarska oraz właściciel budynku.


 

Sygnalizatory wewnętrzne i sygnalizatory zewnętrzne


 

Ich rolą jest sygnalizowanie konkretnego zdarzenia za pomocą alarmu dźwiękowego, akustycznego czy świetlnego (migające ostre światło). Można je montować na zewnątrz budynku, jak i w pomieszczeniach biurowych.

 

Skuteczny system alarmowy w firmie


 

Aby system działał poprawnie i spełniał swoje funkcje, musimy zadbać o dwie rzeczy. Po pierwsze dobór odpowiednich urządzeń, a po drugie – poprawna instalacja. To z kolei musi być poprzedzone wywiadem środowiskowym oraz projektem instalacji dla konkretnego budynku. Dzięki temu alarm w firmie będzie działał bez zarzutu. Instalatora do montażu systemu alarmowego znajdziesz na Montuj.to

--- Artykuł sponsorowany ---