Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 16:40
Reklama

Eko-Silwana, czyli prąd ze słońca, woda z chmury, ławki z ubrań

Ekologiczne ławki i kosze ze zużytej odzieży, oświetlenie parkingu zasilane prądem z paneli słonecznych, wykorzystanie wody deszczowej w łazienkach, stacje ładowania pojazdów energią elektryczną czy wreszcie specjalne zbiorniki retencyjne, z których woda nawet po nawalnych deszczach łagodnie i z pożytkiem wsączy się do gleby - budowana w Gorzowie Wielkopolskim Silwana będzie najbardziej ekologicznym parkiem handlowym w Lubuskiem, jednym z ledwie kilku wyjątkowych obiektów tego typu w Polsce. Świadczy o tym certyfikat BREEAM na poziomie Excellent, o który ubiega się Silwana.
Eko-Silwana, czyli prąd ze słońca, woda z chmury, ławki z ubrań

Co to jest BREEAM?
To ogólnoświatowy system certyfikacji ekologicznej nieruchomości, wyznaczany przez organizację BRE Global z Wielkiej Brytanii. Jego uzyskanie oznacza, że inwestor stawia obiekt ze szczególnym szacunkiem dla środowiska. Certyfikat BREEAM Excellent jest jednym z najwyższych poziomów oceny ekologicznej i energetycznej budynków. Aby go uzyskać, budynek musi spełnić wyśrubowane warunki w dziesięciu obszarach, takich jak zarządzanie, energia, zdrowie, zanieczyszczenie, transport, użytkowanie gruntów, ekologia, materiały i woda. Po co? Certyfikat BREEAM Excellent jest dowodem wystawionym przez niezależnych ekspertów na wyjątkową jakość budynku pod względem zrównoważonego rozwoju, komfortu użytkowania i wydajności energetycznej. Dla przykładu: drewno wykorzystywane przy budowie Silwany musi pochodzić od dostawcy, który uzyskał je z poszanowaniem zrównoważonego rozwoju. Każda deska użyta w budowie musi posiadać na to odpowiedni certyfikat. Sprawdzają to niezależni od inwestora asesorzy.

Ławki z ubrań

Jednym z najciekawszych elementów w Silwanie będą z pewnością tzw. elementy małej architektury, czyli ławki czy kosze na śmieci, ponieważ zostaną wykonane z kompozytu pochodzącego z recyklingu w nowatorskiej technologii wykorzystującej surowce wtórne z… odzieży. To absolutna nowość w Polsce. Ekologiczny materiał do złudzenia przypomina drewno, jest wytrzymały, odporny na warunki atmosferyczne i nie chłonie wody. 100 procent cyklu życia wody Silwana w 100 procentach wykorzysta wodę deszczową, która po oczyszczeniu popłynie do łazienek. Ale to nie wszystko, ponieważ raz wykorzystana woda z umywalek będzie jeszcze raz filtrowana i oczyszczana i jako tzw. szara woda wróci do obiegu w toaletach. To nie tylko ogromne oszczędności, ale maksymalne wykorzystanie zasobów naturalnych.

Zobacz też: 

Zbieramy wodę dla wszystkich
Silwana będzie ponadto posiadać zbiornik retencyjny, którego dno nie będzie zabetonowane, a skonstruowane tak, że woda naturalnie, łagodnie wsiąkała w ziemię zasilając wody gruntowe nawet podczas nawalnych, burzowych deszczów, które zdarzają się coraz częściej w naszych szerokościach geograficznych. Słoneczna energia Silwany Na dachu Silwany umieszczone zostaną panele słoneczne, które wyprodukują energię niezbędną do oświetlenia m. in. parkingu. W planach jest dodatkowa rozbudowa instalacji fotowoltaicznej Silwany - trwają ostateczne ustalenia w tej sprawie. Na parkingu Silwany znajdą się dostępne dla wszystkich zainteresowanych urządzenia do ładowania elektrycznych aut, elektrycznych rowerów czy hulajnóg (te ostatnie będą zadaszone), których z pewnością będzie coraz więcej na ulicach.

Budowa pod okiem ekologa
BREEAM Excellent wymaga, aby na terenie Silwany dokonano odpowiednich nasadzeń drzew i krzewów. Odbywać się to będzie pod nadzorem niezależnego eksperta z dziedziny ekologii. Chodzi o to, aby na terenie posadzić odpowiedni rodzaj oraz liczbę roślin, które jak najlepiej przysłużą się naturze oraz gościom Silwany.

Eko priorytety inwestorów

- Ekologia, wykorzystanie zasobów naturalnych czy elektro mobilność to obecnie priorytet na całym świecie, dlatego Silwana podąża za tym trendem – mówi Xavier Pierlet, Chief Investment Officer Equilis Europe.

 - Chcemy, aby Silwana nie była jedynie parkiem handlowym do robienia zakupów, pragniemy, aby była miejscem, które przynosi jak najwięcej pożytku mieszkańcom.

- Od początku przyjęliśmy realizację obiektu spełniającego najwyższe standardy ekologiczne i trzymamy się konsekwentnie obranego kierunku - mówi Tomasz Szewczyk, Managing Partner Acteeum. 

- Naszą ambicją jest, aby Silwana była ekologiczną wizytówką Gorzowa Wielkopolskiego, dlatego przy jej budowie wykorzystanie zrównoważonych materiałów jest dla nas absolutną koniecznością.

SILWANA W PIGUŁCE:

  • Celem inwestorów Silwany jest stworzenie dla mieszkańców Gorzowa i okolic miejsca, którego brakuje na handlowym planie miasta – dużego parku handlowego z łatwym dojazdem, z wystarczającą liczbą miejsc parkingowych i przekrojową ofertą handlową pozwalającą na kompleksowe i wygodne zakupy.
  • Silwana, czyli największy w Lubuskiem park handlowy powstaje w północno – wschodniej części miasta, na działce o powierzchni 8 ha, przy jednej z głównych dróg wjazdowych do centrum, co zapewni łatwy dojazd zarówno mieszkańcom Gorzowa Wielkopolskiego jak i okolicznych miast. Stoi obok terenów dawnych, legendarnych Gorzowskich Zakładów Przemysłu Jedwabniczego, z których wzięła nazwę.
  • Silwana to 40 sklepów różnych marek, 25 tys. mkw. GLA. Silwana przeznaczona jest do obsługi 160 tysięcy mieszkańców.
  • W Silwanie będzie ponad 800 miejsc parkingowych. 

Zobacz też: 

MARKI W SILWANIE

- Deichmann (550 mkw)
- Media Expert (760 mkw)
- Smyk (550 mkw)
- drogeria dm (610 mkw)
- Jula, która uruchomi w Silwanie pierwszy i jedyny w mieście i regionie market o powierzchni. 2300
mkw.
- Codziennie świeży asortyment spożywczy w Silwanie zapewni Biedronka, która otworzy sklep o
powierzchni 1300 mkw
- Sinsay (1200 mkw)
- Martes Sport (900 mkw)
- Big Star
- Cropp,
- House,
- Diverse,
- HalfPrice,
- New Yorker,
- CCC,
- Decathlon,
- 4F,
- Jysk,
- Tedi,
- Maxi Zoo
- Biedronka
- ITAKA
- Świat Pierogów
- Rossmann

Dziękujemy, że jesteś z nami!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama