Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 18:39
Reklama

Zapobiegaj, zanim będzie za późno - darmowe badania raka płuc

Palicie papierosy? A może rzuciliście nałóg i chcecie sprawdzić swoje płuca? Cały czas w gorzowskim szpitalu można skorzystać z programu darmowych badań w kierunku wykrywania raka płuc.
Zapobiegaj, zanim będzie za późno - darmowe badania raka płuc

Źródło: Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie

Im wcześniej rozpoznany rak płuc tym większa skuteczność leczenia choroby – mówi dr Michał Rać, szef radiologii w gorzowskiej lecznicy.

Można tam zrobić tomografię komputerową w ramach programu wykrywania raka płuc. Rak płuc jest najczęściej występującym w Polsce nowotworem złośliwym.

Rozwija się bezobjawowo. A gdy dojdzie już do objawów, to w większości przypadków jest już trudno go leczyć. Dla tego tak ważne jest jego wczesne wykrycie – zaznacza dr Michał Rać, kierownik Zakładu Diagnostyki obrazowej i Radiologii Interwencyjnej Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp.

🔴 Gorzów. Rozmowy Donikąd?

Główną przyczyną zachorowań na raka płuc jest narażenie na dym tytoniowy – ok. 85- 90 proc. zachorowań. Dlatego program jest kierowany do m. in. aktywnych palaczy, wieloletnich palaczy, którzy rzucili nałóg oraz osób, które chorowały na raka lub chorowali ich krewni. Warunek? Muszą być między 50 a 74 rokiem życia. Żeby skorzystać z programu nie trzeba mieć skierowania od lekarza rodzinnego ani specjalisty z poradni. Trzeba tylko umówić się na wizytę w szpitalu, podczas której należy wypełnić ankietę. 

Na tej podstawie pacjenci są zakwalifikowani do programu – tłumaczy dr Michał Rać.

🔴 Czy nowa lokalizacja Wartowni będzie odpowiednio wygłuszona?

Na wizytę najlepiej umówić się dzwoniąc pod numer: 734 821 568 w poniedziałki, wtorki, środy i piątki od 12.00 do 13.00.

Badanie jest wykonywane w pracowni tomografii komputerowej przy ul. Dekerta. Polega na wykonaniu jednego skanu płuc. Potem to badanie jest analizowane przez radiologa. U większości pacjentów są jakieś zmiany płucach. Określamy wielkość guzków i w odpowiedniej skali oceniamy ryzyko rozwinięcia się nowotworu. Jeśli mają potencjał nowotworowy, to tych pacjentów kierujemy do wykonania biopsji i kwalifikacji do operacji – tłumaczy dr Michał Rać. 

,,Program badań w kierunku wykrywania raka płuca” realizowany w ramach „Narodowej Strategii Onkologicznej”, jest finansowany ze środków budżetu państwa.

Określamy wielkość guzków i w odpowiedniej skali oceniamy ryzyko rozwinięcia się nowotworu. Jeśli mają potencjał nowotworowy, to tych pacjentów kierujemy do wykonania biopsji i kwalifikacji do operacji – tłumaczy dr Michał Rać.

Dziękujemy, że jesteś z nami!

Nie milkną echa po otwarciu II stopnia referencyjnego w Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Gorzowie. W ramach poradni zdrowia psychicznego i na oddziale dziennym realizowane są już świadczenia przez lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, terapeutów zajęciowych. Jak wyglądały prace przy rozwoju oddziału, jak zmieniły się warunki i z czym zmagają się pacjenci? Zapraszamy na materiał.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama