Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 15 kwietnia 2025 19:13
Reklama

Ekociepłownia w Gorzowie coraz bliżej. Prąd i ciepło z odpadów

Na gorzowskim Chróściku ma powstać nowoczesna ekociepłownia, która rocznie przetworzy nawet 50 tysięcy ton odpadów komunalnych, niekwalifikujących się do recyklingu. Ciepło popłynie do miejskiej sieci, a nadwyżki prądu zasilą ogólnopolski system energetyczny. To jedna z największych inwestycji komunalnych ostatnich lat – jej koszt ma wynieść blisko 370 milionów złotych.
Ekociepłownia w Gorzowie coraz bliżej. Prąd i ciepło z odpadów

Źródło: zdjęcie podglądowe

Instalacja powstanie na działkach przy ulicach Małyszyńskiej i Rolnej, w sąsiedztwie istniejącego składowiska odpadów zarządzanego przez spółkę Inneko. Nowa instalacja zajmie powierzchnię około 2,4 hektara. Rocznie będzie w stanie przetworzyć do 50 tysięcy ton tzw. frakcji resztkowej – czyli odpadów, które nie nadają się do ponownego wykorzystania ani przetworzenia. Dzięki temu znacząco zmniejszy się ilość śmieci trafiających na wysypiska.

Ekociepłownia będzie wytwarzać zarówno energię elektryczną, jak i cieplną. Moc elektryczna planowanej instalacji to 4,89 MWe, a cieplna – 11,72 MWt. Ciepło trafi do miejskiego systemu ciepłowniczego w Gorzowie, a nadwyżki prądu, po wykorzystaniu lokalnym, zostaną przekazane do krajowej sieci elektroenergetycznej.

Projekt wpisuje się w Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030 oraz Plan Gospodarki Odpadami na lata 2020–2026. Jego celem jest ograniczenie ilości składowanych odpadów, poprawa bezpieczeństwa energetycznego miasta oraz wspieranie transformacji energetycznej w regionie.

W Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim rozmawiano o bezpieczeństwie energetycznym miasta i naszego regionu. To niezwykle ważny i przyszłościowy temat, który szczególnie w dzisiejszych czasach ma ogromne znaczenie. W Gorzowie takie bezpieczeństwo ma zagwarantować instalacja termicznego przetwarzania odpadów oraz farmy fotowoltaicznej. To inwestycje o ogromnym znaczeniu strategicznym, na których mogą zyskać wszyscy mieszkańcy.

Wniosek o dofinansowanie inwestycji został złożony w kwietniu 2024 roku w ramach programu „Racjonalna gospodarka odpadami”. Już w czerwcu przeszedł ocenę formalną i aktualnie znajduje się na etapie oceny merytorycznej.

Planowane źródła finansowania to 100 milionów złotych dotacji oraz preferencyjna pożyczka w wysokości 269,7 miliona złotych. Koszty kwalifikowane wynoszą 369,7 mln zł, a dodatkowe koszty, m.in. promocji i przygotowań, to około 1,8 mln zł.

Realizacja tej inwestycji może znacząco zmienić sposób gospodarowania odpadami w Gorzowie i zapewnić miastu dodatkowe źródło energii na długie lata.

Dziękujemy, że jesteś z nami!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama