Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 15 stycznia 2025 05:56

Trening z kettlebellem dla początkujących i zaawansowanych

Odważniki kulowe - określane jako kettlebell - są chętnie wykorzystywane podczas treningów przez osoby dążące do poprawy wydolności organizmu, a także do zbudowania masy mięśniowej. Kettlebell stanowi narzędzie, które doskonale sprawdza się zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Jak prawidłowo używać odważników, aby osiągnąć pożądane efekty?
  • 16.01.2023 11:01
  • Autor: Grupa Tipmedia
Trening z kettlebellem dla początkujących i zaawansowanych

Kettlebell - podstawowe założenia treningowe

Kettlebell może służyć do zdobycia siły, wytrzymałości, elastyczności czy zręczności. Z pomocą zaledwie jednego narzędzia możliwe jest skomponowanie efektywnego treningu angażującego wszystkie partie mięśniowe. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Ciężar powinien być dostosowany do aktualnych możliwości danej osoby. Również ćwiczenia należy dobrać odpowiednio - w zależności od poziomu zaawansowania, stopnia rozwoju muskulatury i wyznaczonego celu. Aby zmaksymalizować skuteczność swoich treningów, warto wykorzystywać kettlebell zarówno podczas ćwiczeń cardio, jak i w procesie budowania mięśni. 

Trening dla początkujących z kettlebellem

Pierwszym elementem podczas początków przygody z kettlebellem jest nauczenie się prawidłowej techniki. W tym celu warto skorzystać z pomocy trenera lub zasięgnąć wiedzy z dobrego atlasu ćwiczeń - takiego jak ten zamieszczony na: https://www.mediaexpert.pl/lp,atlas-cwiczen-kettlebell. Każdy trening właściwy należy rozpocząć rozgrzewką. Dopiero po niej można bezpiecznie wykonywać ćwiczenia z wykorzystaniem kettlebella. Warto wybrać trzy lub cztery ćwiczenia i wykonywać je w seriach po 10/15 powtórzeń. Wraz ze wzrostem siły i kondycji można sięgać stopniowo po coraz cięższe odważniki. Nie należy jednak nadmiernie spieszyć się z podwyższaniem trudności wykonywanych ćwiczeń. Najważniejsza jest dokładność ich wykonywania - zbytnie forsowanie organizmu może wiązać się z niedokładnością techniczną i wywołaniem kontuzji. Koniec treningu związany jest z obowiązkowym wykonaniem kilku ćwiczeń schładzających organizm. Pominięcie tego etapu może poskutkować nieprzyjemnym naciągnięciem mięśni, które będą wykazywały dolegliwości bólowe przez kilka kolejnych dni. 

Kettlebell - zastosowanie w zaawansowanym treningu

Osoby zaawansowane, które regularnie uprawiają sport, mogą praktykować trening z kettlebellem o długim czasie trwania. Aby maksymalnie zwiększyć efektywność ćwiczeń, warto zdecydować się na minimum godzinne ćwiczenia trzy razy w tygodniu. W zależności od zakładanego celu należy dobrać odpowiednie ćwiczenia. Każdą sesję można podzielić na kilka konkretnych bloków - np. wytrzymałościowy, siłowy i kształtujący mięśnie głębokie. Oczywiście przed właściwymi ćwiczeniami niezbędne będzie wykonanie rozgrzewki, a na zakończenie treningu należy się rozciągnąć. Najczęściej wybierane ćwiczenia wspomagające siłę funkcjonalną to wiatrak, skłony boczne czy przysiady z wyciśnięciem kettlebella nad głową. Z kolei zwiększenie wytrzymałości wiąże się z nieco bardziej dynamicznymi ruchami takimi jak naprzemienny wymach oburącz czy wahadło przed klatką piersiową. Warto pamiętać o tym, że z użyciem kettlebella można wykonać wiele treningów wzmacniających mięśnie głębokie. Dzięki temu zwiększy się stabilność wykonywania innych zadań, a także znacząco zmniejszy się ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych - zarówno podczas treningów, jak i poza siłownią. 

--- Artykuł sponsorowany ---