Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 08:20
Reklama

Miejska Elektrownia Słoneczna

Miejska Elektrownia Słoneczna to odpowiedź miasta na kryzys energetyczny. Miasto zbuduje wielką słoneczną elektrownię, pierwszą w Polsce, która będzie własnością samorządu. Prace nad pomysłem ruszyły już półtora roku temu i mają na celu, już wkrótce, uniezależnić Gorzów energetycznie.
Miejska Elektrownia Słoneczna

Autor: Łukasz Kulczyński

Blisko 350 tysięcy paneli słonecznych, umieszczonych na terenie wielkości 250 hektarów, będzie produkować prąd o rocznej wartości ok. 170 milionów złotych. To będzie największa w Polsce tego typu elektrownia słoneczna zasilająca miasto.

Projekt elektrowni został zaprezentowany przez prezydenta Gorzowa Jacka Wójcickiego i prezesów zarządu spółki Inneko – Łukasza Marcinkiewicza i Macieja Symeryaka. W spotkaniu uczestniczył również przewodniczący rady miasta Jan Kaczanowski. 

Prace nad projektem władze miasta zleciły już półtora roku temu, w kwietniu 2021 roku. Realizatorem przygotowań jest spółka kapitałowa Inneko. Wartość przygotowywanej elektrowni przekracza pół miliarda złotych. Aktualnie spółka reprezentująca miasto posiada prawomocne decyzje administracyjne – lokalizacyjną i o uwarunkowaniach środowiskowych, związane z usytuowaniem inwestycji na terenie należącym do spółki Inneko. 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Warunkami sprzyjającymi tej inwestycji są również nieduże odległości od głównego punktu zasilania energetycznego i linii wysokiego napięcia, budowanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz od istniejącej obecnie i planowanej do rozbudowy strefy ekonomicznej. 

Projekt Miejskiej Elektrowni Słonecznej, który dzisiaj prezentujemy mogę nazwać projektem dziejowym, bez precedensu w skali kraju – mówił Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa. – Wpisuje się on w dwa istotne dla współczesnego świata zagadnienia – w dbanie o ekologię, o sprawy środowiska oraz troski o zapewnienie dostępu do energii. 

Następnym etapem, który właśnie się rozpoczął jest wyłonienie doradcy zewnętrznego - specjalisty, który pomoże wypracować najlepszy model gospodarczy i prawny funkcjonowania fabryki oraz model finansowania tej inwestycji. Taki doradca jest nam potrzebny, bo podstawową działalnością spółki Inneko jest zagospodarowanie odpadów i nasza wiedza w sprawach energetycznych wymaga wsparcia fachowców – mówił Maciej Symeryak, wiceprezes zarządu spółki Inneko. – Doradca będzie miał na realizację tego zadania 12 tygodni. Kiedy wyłonimy najkorzystniejszy model, rozpoczniemy starania o uzyskanie warunków przyłączenia. 

Warto być cierpliwym i doczekać takiego momentu jak dzisiaj – powiedział Jan Kaczanowski, przewodniczący rady miasta Gorzowa. - Te dobre informacje pokazują, że myślimy o przyszłości naszego miasta, myślimy o ekologii i zapewnieniu naszym mieszkańcom taniej energii. Jestem przekonany, że radni ocenią ten temat pozytywnie. 

Szacowana wartość inwestycji przekroczy 500 milionów złotych. A pierwszy prąd z miejskiej farmy słonecznej mógłby popłynąć w 2024 roku. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama